• BIST 106.474
 • Altın 151,840
 • Dolar 3,6440
 • Euro 4,3033
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 8 °C
 • Hakkari 7 °C
 • Diyarbakır 15 °C
 • Van 5 °C
 • Şırnak 10 °C
 • Mardin 12 °C
 • Batman 13 °C
 • Iğdır 3 °C
 • Muş 4 °C

2014 Ygs’yi “uğur Hazırlık” Bölüm Başkanları Değerlendirdi

2014 Ygs’yi “uğur Hazırlık” Bölüm Başkanları Değerlendirdi
Uğur Hazırlık Genel Müdür Yardımcısı Lokman Durak, “Bölüm Başkanlarımızın sınava giren öğrencilerimizden edindiği bilgilere göre, Matematik testi ayırt edici olmasına rağmen, temel olarak kolay bir sınav olduğu tespit edildi” dedi.

- Uğur Hazırlık Genel Müdür Yardımcısı Lokman Durak, “Bölüm Başkanlarımızın sınava giren öğrencilerimizden edindiği bilgilere göre, Matematik testi ayırt edici olmasına rağmen, temel olarak kolay bir sınav olduğu tespit edildi” dedi.

Üniversiteye girişin ilk aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın (YGS) sona ermesinin ardından 2014 YGS’yi Uğur Hazırlık Bölüm Başkanları değerlendirdi. Üniversiteye girmek isteyen adaylar, sınavın ilk aşaması olan YGS'de ter döktü. Tüm yurtta 174 sınav merkezinde, 6 bin 475 binada, 106 bin 312 salonda saat 10.00’da başlayan YGS, tek oturumda 160 dakika sürdü. 2014 öğrenci seçme ve yerleştirme sistemi sınavlarının birinci aşaması olan YGS’ ye ülke genelinde 2 milyon 7 bin 685 aday katıldı.

BU YIL İLK DEFA TÜM CEVAPLAR PAYLAŞILMAYACAK

YGS, ortak müfredata dayalı Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testlerinde oluştu. Adaylara geçen yıl da olduğu gibi, 40 Türkçe, 15 tarih, 12 coğrafya, 8 felsefe, 5 din kültürü ve ahlak bilgisi, 40 temel matematik, 14 fizik, 13 kimya ve 13 biyoloji sorusu yöneltildi. ÖSYM bu yıl ilk defa sınavda sorulan sorulardan 32 soruyu paylaşacağını açıkladı.

“MATEMATİK AYIRT EDİCİYDİ”

Geçtiğimiz yıllarda da olduğu gibi Matematik testinin bu yıl da ayırt edici olduğunu belirten Uğur Hazırlık Genel Müdür Yardımcısı Lokman Durak, “Bölüm Başkanlarımızın sınava giren öğrencilerimizden edindiği bilgilere göre, sınavın temel olarak kolay bir sınav olduğu tespit edilmiştir. Ancak, Matematik geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi ayırt edici olmuştur. Soruların müfredata uygun olduğu, yanıtlarının daha net olduğu gözlenmiştir. Sınavın birinci maratonu bitmiştir. Öğrencilerimizin hızlı bir şekilde LYS’ ye odaklanmaları gerekmektedir” dedi.

“LYS’LERE YÖNELİK ÇALIŞMAYA BAŞLAMALI”

Adaylar 24 Mart pazartesi itibariyle LYS’lere yönelik çalışmaya başlamalı diyen Uğur Hazırlık Rehberlik Uzmanı Nazik Kösegil “YGS sonucu beklentinin üzerinde ya da altında olsa da puan oluşumunda LYS'nin ağırlığının daha fazla olduğu göz önünde bulundurulduğunda telafi imkânı olduğu görülmektedir. Dolayısıyla adaylar bugünkü sınavın etkisini olabildiğince çabuk bir şekilde üzerlerinden atmalı. Üniversiteye giriş maratonunun ikinci aşaması olan LYS'lere yaklaşık 2,5 ay kaldı. Adaylar 24 Mart pazartesi itibariyle LYS’lere yönelik çalışmaya başlamalı” şeklinde konuştu.

SORULAR BEKLENEN ZORLUKTA

Öğrencilerden edindikleri bilgiler doğrultusunda sınavı değerlendiren Uğur Hazırlık Bölüm Başkanları sınavın genel olarak önceki yıllara benzer olduğunu belirttiler.

“Uğur Hazırlık Türkçe Bölüm Başkanı İbrahim Yıldırım, “Öğrencilerimizden aldığımız bilgiler doğrultusunda, 2014 YGS Türkçe soruları, diğer yıllardan çok farklı çıkmamış. Öğrenciler soruların dilinin açık olduğunu, soruları anladıklarını ifade ettiler” dedi.

Kimya sorularının beklenen konulardan, yapılabilir düzeyde olduğunu belirten Kimya Bölüm Başkanı Bedrettin Boyacıgil, “Sınava giren öğrencilerimizden edindiğimiz bilgilere göre, Kimya sorularının beklenen konulardan yapılabilir düzeyde ve bu sınavda çok müfredata uygun olduğu anlaşılmaktadır. Doğru yayınlarla disiplinli bir şekilde hazırlanan öğrencilerin başarılı olduklarına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Yapılan sınavda, müfredat örtüşmesi tam olarak gerçekleşmiş diyen Tarih Bölüm Başkanı Ercan Türköz, “2014 YGS’ ye giren öğrencilerimizden edindiğimiz bilgilere göre, sınavda 15 Tarih sorusu sorulmuştur. 9. Sorudan sonrası T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile ilgili. Yapılan sınavda, müfredat örtüşmesi tam olarak gerçekleşmiş” dedi.

Soruların, YGS mantığından farklı olarak, seçeneklerinde doğrudan kavramlar olan sorular ile ayırt edici kılınmaya çalışıldığını ifade eden Felsefe Grubu Bölüm Başkanı Gülay Ataç, “Öğrencilerimizden aldığımız duyumlara göre, sınavda “Estetik” ünitesi haricinde tüm ünitelerden soru gelmiştir. Sorular müfredata uygunluk göstermektedir. Sorular, okuduğunu anlama, kavram bilgisi ve analiz gücünü ölçmeye yöneliktir” şeklinde konuştu.

Fizik sorularında matematiksel işlemlere fazla girilmeden, kavramların ön plana çıkarıldığı söyleyen Fizik Bölüm Başkanı Ergun Bulşu Fizik soruları beklenen konulara uygun olarak sorulduğunu belirtti.

Biyoloji sorularının, geçmiş yıllardaki sınavlarda sorulan soru tiplerine benzer olduğu ve alışık oldukları soru tipleri ile karşılaştıkları bilgisinin alındığını ifade eden Biyoloji Bölüm Başkanı A. Mete Kizir, “Öğrencilerimizden edindiğimiz geri bildirim doğrultusunda, Biyoloji sorularının MEB kazanımlarına uygun olduğu ve Biyoloji soruları karşısında zorlanmadıkları anlaşılmıştır. 2014 YGS’de öğrencilerimizden, Biyoloji sorularının, geçmiş yıllardaki sınavlarda sorulan soru tiplerine benzer olduğu ve alışık oldukları soru tipleri ile karşılaştıkları bilgisi alınmıştır” dedi.

Matematik sorularının Geometri sorularına kıyasla daha zor olduğunu belirten Matematik Bölüm Başkanı Adil Kurt:“Öğrencilerden aldığımız bilgilere göre, Matematik soruları önceki yıllara göre daha zor, Geometri ise daha kolay sorulmuştur. Özellikle Matematik soruları, doğru okumayı ve matematiksel yorum yapmayı amaçlamış olup işlem yoğunluğu geçmiş yıllara göre daha fazla olan ve zaman kaybettiren bir sınav olduğu bilgisini de öğrencilerimizden almış bulunmaktayız. Geometri’de ise sorular, temel bilgilere dayalı olup basit çizimlerle çözülebilen sorular sorulduğu ifade edilmiştir” dedi.

Öğrencilerden Coğrafya sorularının, bilgi birikimi, yorum gücü gerektiren türden olduğunu öğrendiklerini ifade eden Coğrafya Bölüm Başkanı Davut Gürler “Sınav sonrasında öğrencilerimizden aldığımız bilgilere göre, Coğrafya soruları, önceki yıllarda olduğu gibi 9. ve 10. Sınıf müfredatına uygun hazırlanmıştır. Sorular, bilgi birikimi, yorum gücü gerektiren türdendir. Her sene olduğu gibi, öğrencilerimizden harita okuma becerisi de istenmiştir” dedi.

SIRADA LYS MARATONU

YGS’de 180 puan barajını geçen adaylar, LYS’ de hangi sınavlara katılacaklarını belirleyerek yeni bir başvuru yapacak. LYS’ler ise, 14 Haziran 2014 tarihinde LYS 4 (Sosyal Bilimler), 15 Haziran 2014 LYS-1 (Matematik ve Geometri) ve LYS-5 (Yabancı Dil) sınavları, 21 Haziran 2014 LYS-2 (Fen Bilimleri) ve 22 Haziran 2014’te ise LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya) şeklinde belirlendi. Sonuçların ise Temmuz ayının birinci haftasında açıklanacağı bekleniyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007-2015 Zap Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.