• BIST 99.079
 • Altın 235,790
 • Dolar 6,1191
 • Euro 7,1825
 • Hakkari 27 °C
 • Van 23 °C
 • Şırnak 32 °C
 • Diyarbakır 33 °C
 • Batman 34 °C
 • Iğdır 28 °C
 • İstanbul 15 °C
 • Mardin 33 °C
 • Ankara 13 °C
 • Muş 20 °C

3. Doğal Taş Tasarım Yarışması Ödülleri Dağıtıldı

3. Doğal Taş Tasarım Yarışması Ödülleri Dağıtıldı
Anadolu’nun bereketli topraklarından beslenen Türk doğal taşları 4 bin yıldır sayısız esere ilham oluyor. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği de Türkiye’nin doğal taş zenginliğini tasarımın gücüyle buluşturmayı hedefleyerek bu yıl üçüncü kez ‘Doğal Taş T

- Anadolu’nun bereketli topraklarından beslenen Türk doğal taşları 4 bin yıldır sayısız esere ilham oluyor. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği de Türkiye’nin doğal taş zenginliğini tasarımın gücüyle buluşturmayı hedefleyerek bu yıl üçüncü kez ‘Doğal Taş Tasarım Yarışması’nı düzenledi. Yarışmaya katılan yarışmacılar çağlar boyu tarihe iz bırakan eserlere yenilerini eklemek üzere çok özel ürünler tasarladı. Birbirinden çarpıcı 570 projenin başvurduğu yarışmanın kazananları ise Esma Sultan Yalısı’nda düzenlenen törenle açıklandı.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği'nin (İMİB), Türk doğal taşları markasını yaratmak amacıyla düzenlediği 3. Doğal Taş Tasarım Yarışması’nın kazananları açıklandı. Marka algısında tasarım ve tasarımcının gücüne inanan İMİB’in düzenlediği yarışmaya 570 proje başvurdu. Profesyoneller ve öğrenciler için iki ayrı kategoriden oluşan yarışmada toplam 10 proje, Esma Sultan Yalısı’nda gerçekleştirilen törenle ödüllendirildi. Profesyonel kategorisinde, merdiven basamaklarıyla doğal taşları bir araya getiren Salih Saygın Deren’in ‘Tırnak’ projesi birinci olurken, öğrenci kategorisinde İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Hilal Kurt ‘Dividewall’ projesi ile birincilik ödülünü kazandı.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nin ev sahipliğini yaptığı ödül törenine İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Can Çoker ile Yönetim Kurulu Üyelerinin yanı sıra çok sayıda tasarımcı, mimar, öğretim görevlisi, öğrenci ve davetliler katıldı.

İMİB, geleneksel hale getirdiği Doğal Taş Tasarım Yarışması ile Türk mimar ve tasarımcılarına doğal taşı tanıtmayı ve sanayicilerin tasarımın önemini fark etmelerini sağlamayı hedefliyor. Bu doğrultuda gerçekleştirilen 3. Doğal Taş Tasarım Yarışması’nda 10 proje ödülleri ile buluştu.

Yarışma kapsamında tasarımcılardan; lobi, otel odası, banyo ve mutfak gibi iç mekanlar ile konut, villa, ofis, otel binası için dış cephe kaplamalarında günlük yaşamda kullanılabilecek tasarımlar istendi. Tasarımdaki kıstaslar ise; üretilebilirlik, özgünlük ve doğal taş kullanımı… Sınırları genişleyen yarışma, Türkiye ve KKTC ile birlikte Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan’daki tasarımcılara da kapılarını açtı. Yarışmanın seçici kurulunda, çok değerli akademisyenlerin yanı sıra mimarlar, tasarımcılar, sektör temsilcileri ve İMİB üyeleri yer aldı.

570 başvurunun yapıldığı yarışmada 549 proje değerlendirmeye alındı. Profesyonel kategorisinde, birinci Salih Saygın Deren’in ‘Tırnak’ projesi, ikinci Nazmiye Öztürk’ün ‘Op’ projesi, üçüncü Tanzer Kantık’ın ‘Adam&Eve’ projesi oldu. Eren Çıracı ve Mevce Çıracı’nın ‘Parametrik Girişim Yüzeyleri’ projesi ise mansiyon ile ödüllendirildi. Öğrenci kategorisinde ise; İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünden Hilal Kurt ‘Dividewall’ projesi ile birinci, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünden Ufuk Pehlivan ‘Kaynak’ projesi ile ikinci, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık bölümünden Kardelen Alptekin üçüncü oldu. Öğrenci kategorisinde Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Tasarım bölümünden İbrahim Özen ‘Eclipse’ projesi ile, Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Tasarım bölümünden Aslı Erkun, Rezzan Uçar, Ceren Kiraz, Betül Ertan ‘Pisces’ projesi ile ve Okan Üniversitesi İç Mimarlık bölümünden Sefer Kurtoğlu ‘Atm Stone’ projesi ile mansiyon ödülüne layık görüldü.

Ödül töreninin açış konuşmasını yapan İMİB Yönetim Kurulu Üyesi Tevfik Tunç Türker, tasarımın doğal taş sektörü için önemine dikkat çekerek şunları söyledi: “Müthiş bir zenginliğe sahip olan doğal taş sektörünün global pazardaki konumunu koruması ve “Türk doğal taşları” markasını yaratması için tasarıma yatırım yapması şart. Küreselleşme sonucunda dünya hızla tek bir pazar haline dönüşüyor. Sınırsız alternatif ve ürün çeşidi ile karşı karşıya kalan tüketicilerin beklentileri ise her geçen gün artıyor. Rekabet baskısının çok yoğun olarak hissedildiği günümüzde, firmaların bir adım öne geçebilmesi için farklılaşmaları gerekiyor. Rekabet gücünü artırmak isteyen firmaların tasarıma yönelerek katma değeri yüksek ürünler üretmeye ihtiyacı var. Biz de bu gerçekten hareketle tasarımın önemini her fırsatta dile getiriyoruz.”

Doğal Taş Tasarım Yarışması ile tasarımcıların Türk doğal taşına ilişkin farkındalıklarını artırarak, gelecekte üretecekleri eserlerde doğal taş kullanmalarını sağlamayı hedeflediklerini belirten Türker: “Günümüzde çok geniş bir coğrafyada 170’in üzerinde ülkeye doğal taş ihracatı gerçekleştiriyoruz. Türk doğal taşları dünyanın pek çok yerinde sayısız önemli eser ve yapıda kullanılıyor. Dünyaca ünlü sanatçılar evlerini Türk mermerleri ile süslüyor. Ancak bunlar yeterli değil… Biz istiyoruz ki Türk doğal taşının kalitesini ve zenginliği bilmeyen kalmasın. Doğal taş denince akla gelen ilk ülke Türkiye olsun… Bu hedefe ulaşmak için de doğal taşın zenginliğini tasarımla birleştirmemiz gerekiyor. Bu noktada doğal taş üreticileri ile tasarımcıların işbirliği içinde olması büyük önem taşıyor. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği olarak, 2012 yılından bu yana geleneksel olarak düzenlediğimiz Doğal Taş Tasarım Yarışmamız ile bir yandan siz değerli tasarımcılara Türkiye’nin doğal taş konusundaki zenginliğini anlatmaya çalışırken diğer yandan sektör temsilcilerimizin dikkatini tasarımın önemine ve katma değerine çekmeyi hedefliyoruz. Yarışmamız her geçen yıl daha çok ilgi çekiyor. Bu da bizim ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu gösteriyor” diye konuştu.

Tasarımlarıyla doğal taşın farklı kullanım alanlarını ortaya koyan yarışmacılara İMİB tarafından bu yıl 80 bin TL ödül dağıtıldı. Yarışmanın profesyonel kategorisinde, birinci gelen tasarımın sahibi 20 bin TL, ikinci 15 bin TL, üçüncü 10 bin TL, mansiyon kazanan projenin sahibi 5 bin TL ödül kazandı. Öğrenci kategorisinde ise birinci tasarım 10 bin TL, ikinci 7 bin 500 TL, üçüncü 5 bin TL ve mansiyon kazanan üç proje sahibi de 2,500 TL’lik ödülün sahibi oldu.

3. Doğal Taş Tasarım Yarışması’nın ödül töreni, Ece Sükan’ın sunumuyla gerçekleşti. Gecenin finalinde ise Model Grubu bir konser vererek, tüm yarışmacılara ve misafirlere keyifli anlar yaşattı.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007-2015 Zap Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.