• BIST 107.579
 • Altın 151,411
 • Dolar 3,6601
 • Euro 4,3031
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 19 °C
 • Hakkari 19 °C
 • Diyarbakır 22 °C
 • Van 11 °C
 • Şırnak 23 °C
 • Mardin 23 °C
 • Batman 23 °C
 • Iğdır 18 °C
 • Muş 17 °C

Adana'da ve Ankara'da olaylar sürüyor

Adana'da ve Ankara'da olaylar sürüyor
Adana'da Gezi Parkı protestosu nedeniyle başlayan ve 3'ncü gününe giren olaylar tırmanarak devam ediyor.

ADANA - İstanbul'da Gezi Parkı protestolarına yönelik polis şiddetinin protesto edildiği, Adana'da hemen her görüşten emek, meslek ve sivil toplum örgütlerinin yanı sıra siyasi parti temsilcileri ve taraftar grupları tarafından gerçekleştirilen eylemler 3'üncü gününe girdi. Günlerdir aralıksız devam eden protesto gösterilerinin adeta merkezi haline gelen Atatürk Parkı'nda sabahın erken saatlerinde binlerce kişi bir araya geldi. Polisin yetersiz kaldığı gösteriler nedeniyle takviye jandarma ekiplerinin kentte konuşlandırıldığı gözlemlenirken, zaman zaman AKP Adana İl Örgütü'ne yapılmak istenen yürüyüşe polis gaz bombaları, tazyikli su ve plastik mermiler ile müdahale etti. Atılan yüzlerce gaz bombasına rağmen dağılmamakta ısrar eden gruplar yeniden Atatürk Parkı'nda bir araya geldi. İlerleyen saatlerde Abidin Dino Sanat Parkı'nda bir araya gelen, KESK, DİSK konfederasyonlarının yanı sıra sol ve sosyalist çevreler dün müdahale sırasında gözaltına alınan 37 kişinin serbest bırakılması talebiyle Atatürk Parkı'na yürüyüş düzenledi. 

Dikkat çekici manzaralar oluştu 

"Gözaltılar serbest bırakılsın" pankartının açıldığı yürüyüşte grup sık sık "Direne direne kazanacağız", "Zafer direnen emekçinin olacak", "Faşizme karşı omuz omuza", "AKP'ye kul, sermayeye köle olmayacağız", "Her yer Taksim her yer direniş" ve "Taksim'de düşene, dövüşene bin selam" sloganlarını attı. Atatürk Caddesi üzerinde devam eden yürüyüş, Atatürk Parkı önünde toplanan ve ağırlıkta TKP, CHP ve MHP'lilerin oluşturduğu binlerce kişi tarafından alkışlarla kesildi. Uzun süre "bozkurt" işaretleri yaparak hükümet aleyhine slogan atan grubun zaman zaman "Faşizme karşı omuz omuza" sloganlarını atması dikkat çekti. Bazılarının hem zafer işareti hem de "bozkurt" işaretini birlikte yaptığı gözlemlenirken çok sayıda kişinin son dönemlerde hükümet ve devlet kurumlarına ait resmi internet sitelerini çökertmekle tanınan RedHack grubunu simgeleyen maskeleri takması dikkat çekti. 

'37 kişi derhal serbest bırakılsın'

Tamamlanan yürüyüşün ardından grup adına açıklamayı yapan Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Kamuran Karaca, AKP hükümetinin saldırılarının "dur-durak" bilmediğini ifade ederek, "Dört gündür Türkiye'nin ve dünyanın gözü kulağı İstanbul'da, Gezi Parkı'nda. Dünden itibaren de Ankara, İzmir, Antep, İzmit, Adana, Mersin, Konya, Kütahya, Eskişehir, Afyon, Dersim ve daha bir çok il ve ilçede destek eylemleri gerçekleştirildi. Güvenlik güçleri adeta kendi halkına savaş açmış durumda. Yaşamını yitirenlerin olduğu ifade edilmektedir. İçinde önemli sayıda ağır olmak üzere yüzlerce vatandaşımız yaralanmıştır. Sayısı sürekli artan gözaltılar yaşanmaktadır. Adana'da 37 kişi gözaltına alınmış olup hala bırakılmamışlardır. Gözaltılar derhal serbest bırakılmalıdır" dedi. 

Yurttaş'tan savaş alanına dönen manzarada hatıra fotoğrafı!

Alkış, ıslık, zılgıt ve sloganlarla sona eren açıklamanın ardından çoğu gençlerden oluşan yüzlerce kişi, polis ve askerler tarafından zırhlı araçlar eşliğinde kurulan barikata doğru yürüyüşe geçti. Barikata yaklaşan gruba gaz bombaları, tazyikli su ve plastik mermiler ile müdahale eden polise, çoğu yüzü kapalı yüzlerce genç taş ve soda şişelerini atarak karşılık verdi. Dağılmamakta direnen gruba bu kez TOMA'lar ile müdahale eden polisin bu çabası da sonuç vermezken, devreye giren çevik kuvvet polisleri eylemin gerçekleştiği Atatürk Caddesi'ne ardı ardına onlarca gaz bombası attı. Yayılan gaz bombası nedeniyle polis ve eylemciler arasında adeta sis perdesi oluşurken, gazdan etkilenen kim yaşlı yurttaşların fenalık geçirdiği görüldü. Ara sokaklara dağılan olaylara müdahalede yetersiz kalan polise bu kez Akrep tipi zırhlı müdahale ve gözaltı araçları takviye edildi. Ara sokaklarda eylemci avına çıkan polisin onlarca kişiyi tartaklayarak gözaltına aldığı öğrenildi. Yoğun gazdan etkilenen bazı yurttaşlar polisin önünü keserek tepki gösterirken, kimi yurttaşların ise pencere ve balkonlarına çıkarak polisi yuhaladığı görüldü. 

Günün bilançosu 140 gözaltı

Bir anda savaş alanına dönen olaylar sırasında bazı yurttaşların telefonları ile hatıra fotoğrafı çekmesi dikkat çekti. Yine günlerdir devam eden olaylarda halka Türk bayrağı ve MHP bayrakları satan bazı şahısların ne olduğunu anlamadan gaz bulutu altında kalması ve hızla bisikletleri ile uzaklaşması hem polis hem de eylemcilerin gülüşmesine neden oldu. Saatler süren çatışmanın ardından polis yeniden Uğur Mumcu Meydanı'na çekilirken Atatürk Parkı'nda bir araya gelen eylemciler, polis tarafından kurulan barikata doğru yürüyüşe geçti. Polisin yeniden gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale etmesi nedeniyle olaylar, kentin merkezi olan Turan Cemal Beriker Bulvarı'na kadar yayıldı. Turan Cemal Beriker Bulvarı ve E-5 Karayolu'nda ateş yakan eylemcilere polis bir kez daha müdahale ederken, kitlede polise taş ve soda şişeleri ile karşılık verdi. Olayların durulması ile yeniden Atatürk Parkı'na çekilen polisin bekleyişi devam ederken, yer yer çatışmaların sürdüğü gösterilerde şuana kadar 140 kişi gözaltına alındı. Çok sayıda yurttaşın atılan gaz bombasına ait kapsül ve taşlarla yaralandığı öğrenildi

ANKARA

Taksim Gezi Parkı'nda devam eden direnişe destek vermek amacıyla binlerce kişinin Kızılay Meydanı'nda düzenlediği eylem sürüyor. Kızılay Meydanı'nda toplanan kitle, Başbakanlık binasına doğru yürüyüşe geçti. Başbakanlık ve Milli Eğitim Bakanlığı binaları önünde zırhlı araç ve çevik kuvvet ekiplerinin kurduğu barikatları geçmek isteyen eylemciler ile polisler arasında başlayan çatışma devam ediyor. Polisin aşırı gaz bombası kullanımına eylemciler, taş ve havai fişeklerle karşılık verdi. Eylemciler metal sac ve polisten aldıkları kalkanları ile kendilerini korudu. 

Bakanlık binalarının bulunduğu alandan çıkamayan polisler atılan taşlar nedeniyle zor anlar yaşadı. Polislerin hedef gözeterek ateş attığı eylemlerde çok sayıda kişi başlarına isabet eden gaz kapsülü nedeniyle yaralandı. Durumu ağır olan yaralılar ambulanslarla hastaneye kaldırılırken, diğerleri ise Mimarlar Odası ve Mülkiyeliler Birliği’ne taşınarak, revire dönüştürülen binalarda tedavi edildi. 

Milli Eğitim Bakanlığı binasının bahçesine giren eylemciler, polisleri taş yağmuruna tutarken, kimi eylemciler ise polis kulübelerine girdi. Kızılay Meydanı başta olmak üzere, Meşrutiyet Caddesi, Atatürk Bulvarı, Ziya Gökalp Caddesi ve Yüksel Caddesi’nde yurttaşlar toplanmaya devam ediyor. DİHA

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007-2015 Zap Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.