• BIST 90.263
 • Altın 228,744
 • Dolar 5,9638
 • Euro 6,7561
 • Hakkari 24 °C
 • Van 22 °C
 • Şırnak 29 °C
 • Diyarbakır 33 °C
 • Batman 33 °C
 • Iğdır 25 °C
 • İstanbul 27 °C
 • Mardin 28 °C
 • Ankara 28 °C
 • Muş 22 °C

‘BDP, Urfa ve Birecik’te destan yazacak’

‘BDP, Urfa ve Birecik’te destan yazacak’
Türkiye’de 30 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kaldıkça siyasi partiler propagandalarına hız verdiler. Bu anlamda kimi yerlerde projeler yarışırken, kimi yerlerde de ülkedeki genel siyasi hava halk üzerinde etkili oluyor.

Kürt coğrafyasında 30 Mart seçimlere “barış referandumu” gözüyle bakılıyor. AKP’nin son bir yılda gösterdiği performans da daha önce AKP’ye oy vermiş Kürt seçmeni düşündürüyor. Tabii Kürt coğrafyasında yaşayan Arap, Türk ve diğer halklar da bu seçimde biraz daha düşünerek oy kullanmak istiyorlar. Tüm bunlar bir yana, siyasi gözlemci ve analistler BDP’nin büyük bir çıkış yapacağını dile getiriyorlar.

Tabii BDP’nin en büyük sürprizi yapacağı yer olarak Urfa gösteriliyor. Daha önce AKP’nin rahatlıkla aldığı bir olarak görülen Urfa’da bu sefer nasıl bir tablonun ortaya çıkacağı kestirilemiyor. Vali Celalettin Güvenç’in AKP tarafın aday gösterilmesi kimi kesimlerde “ikinci ceket vakası” olarak görüldüğü için bunun AKP’ye olumsuz yansıyacağı belirtiliyor. AKP’li aday Güvenç’in karşısında BDP’li Osman Baydemir’in halkla birebir diyalogu ve on yıllık belediyecilik tecrübesi, halkta olumlu karşılık buluyor. AKP ve BDP’nin Urfa’da başa baş bir noktada olduğu dile getiriliyor.

Bunun yanında Urfa’nın batı uçtaki ilçesi olan Birecik’te de sonuçların ne olacağı merak ediliyor. Çünkü Birecik’in sahip olduğu stratejik konum, BDP tarafından iyice analiz edilmiş durumda. Birecik halkında genel kanı, BDP’nin kazanacağı yönünde. Bu anlamda psikolojik üstünlük BDP’de. Biz de Birecik’i Birecik Belediye Eşbaşkan Adayları Aliye Kızıldamar ve Sami Akşahin, ilçe meclis üyesi Mehmet Bozan Karayılan ve BDP Birecik ilçe başkanı Ahmet Kılıç’la konuştuk.

Türkiye’de adeta Urfa seçimleri konuşuluyor. Bu noktada Birecik de ön plana çıkıyor. Birecik neden önemli?

BDP Birecik Belediye Eşbaşkanı Aliye Kızıldamar: Birecik önemli; çünkü Mezopotamya ve Anadolu topraklarını birbirine bağlayan bir kapıdır. Birecik, halkların kardeşleşmesinin faaliyete geçirilebileceği bir yerdir. Bu köprüden BDP’nin yarattığı kardeşliği batıya taşıyacağız. Mezopotamya kültürü üzerinde şekillenmiş bu birlik ve kardeşlik ruhu Birecik’ten batıya taşınacak. Bu yüzden de BDP Urfa ve Birecik’te destan yazacaktır

BDP Birecik Belediye Eşbaşkan Adayı Sami Akşahin: Bugün Birecik’ten geçen E 90 karayoluyla Ortadoğu ülkeleriyle ticaret yapılıyor. Yani Birecik, aynı zamanda transit taşımacılığın da bir geçiş noktasıdır. Bir de Birecik’in içinden akıp giden koskocaman Fırat Nehri var. Asırlık söğüt ağaçları, söğütlüklerde ve Fırat’ta yaşayan birçok endemik kuş türü var. Dünyada sadece Birecik’te yaşayan Kelaynak kuşları var. Bu anlamda Birecik, hem kültür turizmi hem kıyı turizmi ve hem de ticaret potansiyeli açısından önemsenen bir şehirdir.

Eşbaşkanlık sisteminin bir güzel tarafı da sanırım iki koldan bir seçim çalışması yapılmasını olanaklı kılmasıdır. Bu anlamda seçim çalışmalarınızı nasıl yürütüyorsunuz?

Eşbaşkan Akşahin: Her sabah arkadaşlarımızla 8.30’da kısa bir toplantı yapıyoruz. Bu toplantıda günlük görev dağılımını yaptıktan sonra bismillah deyip çalışmalarımıza başlıyoruz. Bu amaçla köy, esnaf, aile ziyaretlerimiz olduğu gibi bazen kanaat önderleriyle bir araya gelip fikir alışverişinde bulunuyoruz. Biz bu seçim sürecinde mümkün olduğunca herkese ulaşmayı amaçlıyoruz. Kendisine ulaşmadığımız tek bir kişi bile kalmasın istiyoruz. Halkımızla birlikte yürüttüğümüz çalışmalarımız çok güzel gidiyor. Halka karşı samimi politikalarımız olumlu bir karşılık buluyor. Böylece günden güne halkımızın bizim etrafımda kenetlendiğini görüyoruz.

BDP Birecik Meclis Üyesi Mehmet Bozan Karayılan: Köy komisyonunda yer aldığım için her gün köylerimizi dolaşıyoruz. Orada kapı kapı gezip projelerimizi anlatıyoruz. Bazen köylerin ileri gelenleriyle, kanaat önderleriyle ve muhtarlarla toplantılar yapıyoruz. Bu çalışmalarımıza halkımızın gösterdiği teveccüh de bizi mutlu ediyor. Her gün farklı kesimlerden bize katılımlar oluyor. Gözlemlediğimiz kadarıyla bu süreçte belki barış sürecinin yarattığı ortam ve belki de Rojava’nın etkisiyle insanlarımız BDP’ye daha çok sahip çıkıyor. Arap ve Türk halkının da diğer yıllara oranla büyük bir ilgisi var.

Birecik’te halkın sorunları anlamında yaptığınız gözlemleri aktarır mısınız?

Eşbaşkan Akşahin: Birecik’te halk artık yeter diyor. Burada belediye yıllarca belli iktidar odaklarının elindeydi. Ama bugün Birecik’te gözle görülür bir değişim, istihdam yok. Gençlerimiz, sosyal politikaların yoksunluğundan dolayı kahvehane köşelerinde zaman öldürüyor, zararlı alışkanlıklara saplanıyorlar. Birecik’te son beş yılda uyuşturucu kullanımı artmış durumda. Gençlerimizin gözlerimizin önünde eriyip gitmesine dur diyeceğiz. Birecik’te ciddi bir imar sorunu var. Birecik’in yerli sebze ve meyvelerinin üretildiği toprakları, imara açılıyor ve çok güvenli de olmayan kil toprak üstüne devasa binalar dikiliyor. Fırat havzasında verimli topraklar heba edilerek oluşan bu yapılaşma hem köylüyü üretici konumdan tüketici konuma düşürürken bir sel durumunda su taşkınlarına ve çökmelere de neden olabilir. İşte bu sebeple biz merkezimize halkın yararını aldığımız için daha bilinçli politikalar üreteceğiz.

BDP Birecik İlçe Başkanı Ahmet Kılıç: Birecik birçok halkın birlikte yaşadığı bir şehirdir. Dolayısıyla insanlar, kendi değerlerinin önemsendiği ve kendilerinin kucakladığı bir sistem istiyorlar. Bu anlamda yıllardır kendilerini görmezden gelen yönetimlere karşı halkta bir bıkkınlık var. Eğer burada halkın gözetildiği bir belediyecilik yapılırsa halk daima bunun karşılığını verecektir. Bugün burada en zaruri ihtiyaç olan içme suyu, büyük bir sorun olmuş durumda. Halk ticaret yapmak istediğinde, gençlerin istihdamı söz konusu olduğunda daima sistemin kirli engellemeleri olmuştur.Tabii ki halk bunu görüyor. Aynı şekilde Birecik’te mısır, pamuk, buğday, arpa ve daha birçok tarımsal ürün ekilebilir. Tabii üzülerek söylemeliyim ki köylülerimiz, tarlalarından istediği gibi yararlanamıyor. Kimi yerlerde en verimli araziler imara açılmış ve üreten köylü, tüketici durumuna düşmüş. Biz BDP olarak bu rant siyasetini onaylamıyoruz.

Birecik faklı kültürlerin iç içe yaşadığı bir şehir. Aynı şekilde apolitik bir yapısı var. Bu anlamda BDP burada halktan nasıl bir karşılık buluyor?

Eşbaşkan Kızıldamar: Farklı kimlik ve kültür yapılarının olduğu Birecik’te insanlarımıza  projelerimizi anlattıkça olumlu karşılık buluyoruz.Çünkü biz bir zihniyet devrimi yapıp en tabandan başlamak istiyoruz.Bu da tüm halkları buluşturacak bir devrimdir. Her ne kadar Başbakan, ayaklar baş olmayacak dese de biz de diyoruz ki ayaklar baş olacak. Bu yüzden Roman halkımıza da içimizde yer verdik, bir meclis üyesini de onlardan seçtik. Çünkü biz de Hz. Muhammed’in dediği gibi, insanları tarağın dişleri gibi eşit görüyoruz. Sonuç olarak burada coşku her gün biraz daha artıyor. Arap, Türk, Kürt hiç fark etmez, insanlar BDP’de bir aidiyet duygusu hissediyorlar artık. Biz de bu amaçla toplumun tamamını kucaklayacağız. Amacımız birlik ve beraberliktir.

Eşbaşkan Akşahin: Birecik, farklı milletlerin yaşadığı bir bahçedir. Bu bahçede Arap, Türk ve Kürt birlikte yaşıyoruz. Biz her biri mis kokulu olan bu çiçekleri seviyoruz. Bu yüzden de Arap ve Türk halkımıza özellikle projelerimizi anlatıyoruz. Allah’a şükür ki Arap ve Türk halkından da büyük bir karşılık buluyoruz. Bakın daha bugün yaşadığımız bir güzel durumu anlatayım. Birecik’e bağlı bir Türk köyü olan Hobab var. Rahatlıkla söyleyebilirim ki burada oyların % 50’den fazlası BDP’ye çıkacak. Arap halkımızın yaşadığı Mezra’da müthiş bir şekilde sahiplendiğimizi görüyoruz. Başka bir şey anlatayım. Bizim burada Karaçi dediğimiz insanlarımız var. Daha önce hiçbir siyasi parti onlarla diyaloga geçmedi. Geçmişte daha çok onların oylarını parayla alırım gibi kirli bir düşünce vardı. Ama biz onların onurunu onurumuz görüp onları doğrudan yönetime katmak adına ilçe encümenliğinden bir tanesini onlara verdik. Bütün bunlar, aynı zamanda halkımızla olan ilişkilerimizin sonucudur. Ki öz yönetimle özgür kimliğe şiarını yükseltmemizin özünde de bu var. Halkları gören, onlara yüreğini açıp onların diline, kültürüne sahip çıkmadır bu proje.

M. Bozan Karayılan: Burada bu seçimin bir farkı, artık köylere trafo vaatlerinin, oy satın almaların ve oy simsarlarının eskisi gibi etkili olamayacağıdır. Biz demokrasi şöleninde hiçbir rüşvet ve tehdit siyasetine mahal vermeden halkımızı ikna etmeye çalışıyoruz. Bize karşı kirli propagandaların da boşa çıkacağını düşünüyoruz. Her ne kadar Arap ve Türk halkı bizden soğutulmaya çalışılsa da biz “ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz” misalince pratiklerimizi ortaya koyuyoruz. Bakın bu anlamda belediye meclis üyesi profilimiz, bizim ne kadar kapsayıcı bir siyasi çizgiyi savunduğumuzun apaçık göstergesidir.

Ahmet Kılıç: BDP bir halk partisidir. Halktan kastettiğimiz, burada yaşayan tüm farklılıklardır. Biz de bu sebeple halkımızın taziyeleri olduğunda veya başka sorunları olduğunda onların yanında yer alıyoruz. Ağa zihniyetiyle ve elit yaklaşımlarla belediyeler yönetilemez. Bu anlamda gittiğimiz her yerde halk, bizi kendi içlerinden insanlar olarak görüyorlar. Halka layık olacağımız noktasında verdiğimiz güvenden dolayı Birecik’te belediyeyi BDP olarak alacağız.

Birecik BDP olarak bize projelerinizden bahsedebilir misiniz?

Eşbaşkan Kızıldamar: Kadınlar, yanlış yönetimler yüzünden toplumun en geri kalmış kesimi durumuna düştüler. Bize göre kadınlar dünyanın ilk düşürülmüş halkıdır. Burada onların yoksullukları üzerinden onlara dayatılan politikalarla değil, kadının üreten ve yaratan kimliğiyle buluşturmak asıl amacımızdır. Çünkü demokratik bir ulusun yaratılmasında öncü güç, kadındır. Toplumun yükselmesini, en zayıf duruma düşürülmüş kadından başlayıp sağlamak istiyoruz. Bu anlamda kadınların ekonomik anlamda kendilerini geliştirebilmeleri için onları ekonomik üretimin içine sokacağız. Onlar için atölyeler kuracağız ve bu atölyelerden kira almayacağız. İlgi alanlarına göre eğiteceğimiz kadınları üretici konuma getirdikten sonra ürünlerini pazarlayabilecekleri imkanlar sunacağız. Onlara mikro krediler sağlayarak onları muhtaçlık psikolojisinden kurtaracağız. Bu da onları daha da özgürleştirecektir. Ve tabii köydeki kadınlarımızı unutmayacağız. Arap veya Kürt hiç fark etmez, onlara ücretsiz anadilde sağlık hizmeti götüreceğiz. Çünkü köylerde halkla buluşmalarımızda, Türkçe bilmediği için derdini anlatamadıklarını ya da doktor onu anlayamadığı için kendisiyle ilgilenmediklerini ve hatta hor görüldüklerini belirttiler. Bakın şahit olduğum bir olayı anlatayım. Bir yurttaşımız köyden gelip tedavi oluyor ve ilaçlarını alıp köyüne dönüyor. İğne vurulması gerekiyor ama köyde iğne vuracak kimse yok. Bunun nedeni de sağlıkta dönüşüm adı altında köylerdeki sağlık ocaklarını kapatmalarıdır. Bu sebeple biz de belediye olarak kadın ve yaşlılara yönelik haftada bir defa köylere yönelik anadilde sağlık hizmeti veren gezici sağlık ekipleri kuracağız.

Eşbaşkan Akşahin: En büyük projemiz “insanlık projesi” dediğimiz bir projedir. Belediyeyi halkla birlikte yöneteceğimiz bir hayalin peşindeyiz. Halkımızı yönetime katmak istiyoruz. Bu belediyelerin asıl sahiplerinin kendileri olduğunu halk fark etsin istiyoruz. Bu sebeple de kadınlara ve gençlere yönelik sosyal politikalar üretmeye çalışıyoruz. Birecik’in sosyo-kültürel bir yapısı var. Bunu ortaya çıkarmayı ve muhafaza etmeyi amaçlıyoruz. Tarihi, turistik mekanların restorasyonu ve tanıtımını amaçlıyoruz. Çünkü Birecik, sahip olduğu konum gereği insanların uğrak merkezi olabilir. İşsizlik sorununu da Birecik organize sanayisini faaliyete geçirerek bir nebze hafifletebiliriz. Aynı zamanda Ticaret Odası yönetiminde yer aldığım için iş adamı arkadaşlarımızla da uzun zamandan beridir bu konuda görüşmeler yapıyoruz. Köyler de belediyelere bağlandığı için köylere yönelik de çalışmalarımız olacak. Verimli tarım arazilerin ranta dönüştürülmesine dur diyeceğiz. Öncelikle köylerimizi modern hale getirmek için alt ve üst yapı, su ve elektrik gibi konulara öncelik vereceğiz. Bunun yanında köylülerimizin toprağından yararlanmasını sağlarken aynı zamanda kadınlarımıza yönelik atölye çalışmaları ve ücretsiz anadilde sağlık hizmetleri sunacağız.

Ahmet Kılıç: Burada halk birlikte kardeşçe yaşamak istiyor. Tam da bu noktada BDP, halkların bu kardeşlik özlemine çare olmak için varım diyor. İnsanların bir ekmeği paylaşmasından yanayız. Kimsenin kimse üzerinde baskı uygulamadığı, birliğin olduğu bir sistem inşa etmek istiyoruz. Tabii buna rağmen bazı çevreler, BDP’ye karşı kirli bir siyaset yürütüp halkı korkutmaya çalışıyor. Biz de inadına Arap, Türk, Kürt tüm halkımıza derdimizi, amaçlarımızı anlatıp onların kaygılarını gidermeye çalışıyoruz.

M. Bozan Karayılan: Halkımızla “kendimizi de kentimizi de biz yönetelim” şiarıyla yürüyoruz. Alttan üste her kesimi kapsayan bir yönetim amaçlıyoruz. Belediyede halkın sözü geçmeli. Bu sebeple de gerekirse şehrin ta sokaklarına kadar girip orada sokak meclisi oluşturabiliriz. Neden peki? Çünkü o sokağın tercümanı olacak bir yapı olmalı. Böylece hiç aracı olmadan, o sokağın sıkıntıları belediyemize ulaşabilir. Bunu köylere de uyarlayabiliriz. Biraz durup düşünülürse bundan daha iyi bir yönetim olabilir mi?

Sayın Eşbaşkanlar, son sözü sizlerden alalım…

Eşbaşkan Kızıldamar: Demokrasilerde seçimler, başlı başına değişimin ve ilerlemenin aracıdır. Bu sebeple de halkımızın gerek seçim sürecinde ve gerekse seçim günü duyarlı olmasını rica ediyorum. Birecik’in artık bir değişime ihtiyacı var. BDP ile Birecik daha da ilerleyebilir. Seçim sürecinin tam bir demokrasi şöleninde geçmesi için halkımızın provokasyonlara karşı dikkatli olmasını istiyorum.

Eşbaşkan Akşahin: Kıymetli Türk, Arap ve Kürt halkımın bu seçim sürecinde tehdit ve rüşvete prim vermemesini rica ediyorum. Birecik’imizin bu beş yılını küçük hesaplara feda etmeyelim. Bazı çevrelerin partimizin aleyhine karşı yürüttüğü aslı astarı olmayan kirli propagandaya halkımızın itibar etmemesini özellikle rica ediyorum. Seçim sürecinin tam bir demokrasi şöleninde geçmesini arzuluyorum.

y1-003.jpg

b2-006.jpg

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007-2015 Zap Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.