• BIST 90.263
 • Altın 228,744
 • Dolar 5,9638
 • Euro 6,7561
 • Hakkari 24 °C
 • Van 22 °C
 • Şırnak 29 °C
 • Diyarbakır 33 °C
 • Batman 33 °C
 • Iğdır 25 °C
 • İstanbul 27 °C
 • Mardin 28 °C
 • Ankara 28 °C
 • Muş 22 °C

Biraz insan Olmak / Çapulculuk

Xwezager

 

ÇAPUL: Yağma, talan, plâçka.

ÇAPULCU: Çapul yolu ile başkasının malını alan, talancı, yağmacı, plâçkacı.

 Bu iki kelimenin Türk Dil Kurumu’nun sözlüğündeki karşılıkları tam olarak yukarıdaki gibidir.

 80’li 90’lı yıllarda televizyonlardan, radyolardan, gazetelerden, dergilerden, “Üç-beş çapulcu…” diye başlayan ve artık gerisini ezbere bildiğimiz bir sürü cümle duyardık. Ezbere bildiğimiz o cümlelerde içimizi dağlayan, aklımızı zorlayan, sabrımızı taşıran, insanlığımız unutturan etkiler vardı. Hep birlikte sokaklara dökülüp kahırlar, lanetler yağdırırdık o çapulculara (!). Her ne kadar öfkemizi sokaklarda kendi çözümlerimizle atmaya çalışıyorduysak da çoğumuz bu çapulcuların (!) bugün yarın devletimizin muazzam, mukaddes gücü karşısında yenilgiye uğrayacağını, yüce adaletimizin modern yargılama metotlarıyla hesaba çekileceklerine inanırdık...

 

Aradan tam 28 yıl geçti. Bu umutla bekleyenlerin sayısı hala azalmadı, üstelik arttı ve artmaya da devam ediyor! Bilimsel bir sistemle düşündüğünüzde, “Gerçekleşmesini ümit ettiği şeyin, belli bir süre içinde gerçekleşmemesi karşısında kişinin umudunun giderek zayıflaması gerekir.” Ama mevcut durum tam tersini gösteriyor. Umut zayıflamamış, daha da güçlenmiş! Birçok konuda olduğu gibi bu konuda da bilim yenik ve çaresiz kalıyor bu ülkede. Ve sadece o umut değil, gerçekte umudun zayıflatması gereken unsur da güçlenmiş. Bilimsel olarak ters orantı söz konusu ama doğru orantılı bir seyir izlemiş.

Çapulcuların (!) sayısının azalıp bitmesini beklerken artık televizyonlardan, radyolardan, gazetelerden, dergilerden, “Üç-beş çapulcu…” yerine, “Üç-beş bin KCK’li / PKK’li…” diye başlayan sözler duymaya başladık. Çapulcuların (!) üç-beş kişi olduğuna inanan milyonlarca insan karşısında çapulcular milyonlarca çoğalmış!

 Üç, bine; beş milyona ulaşmış. Bu istatistik birçoğumuzu çileden çıkarıyor haklı olarak (!). O kadar güç; silah, siyaset, medya, asker, güvenlik, para, destek, can karşısında nasıl oluyor da kökleri kurumuyor, bitmiyorlar!

 Gerçek dengelere baktığımızda aslında “Köklerini kes, kurut ve işlerini bitir!” bedduasına gerek kalmaması gerekirdi. “Bu savaşın kazanılabilmesi için gereken ne varsa devletin şefkatli ellerinde var, bu iş neden bu kadar uzadı?” gibi cevabı şeytan deliklerinde gizli şaşkın bir soruyla boğuşmamamız gerekirdi.

 

Sanırım faka basmışız yıllardır. Ya da birileri farkındalık yetimizi köreltip bizi o faka bastırttı.

 Ve galiba biz üç-beş derken birileri dü-şeş atıyordu. Ki baktığımızda bu çapulcuların (!) artık dünyanın her yerinde on binlerce yandaş çapulcuları (!) var. Ve artık, televizyonları, radyoları, gazeteleri, dergileri, müzisyenleri, ressamları, dernekleri, partileri, şirketleri, parlamenterleri, kasaları, silahları var. Kısacası dünyanın dört bir yanına dağılmış ve örgütlü koca bir devlet olabilecek kadar çoğalıp organize olmuşlar.

 28 yıl önce çapulcuların (!) üç-beş bin kişi olduğuna inanmazdık, şimdi ise çapulcuların üç-beş milyon kişiye ulaştıklarına inanamıyoruz!

 Her iki durumda da gerçekleri görememekten utanmıyoruz! Hiçbir terör örgütü bu kadar büyüyüp halklaşamaz, tarihte de böyle bir terör örgütüne ne kadar araştırdımsa rastlayamadım. Bana kalırsa bu denli bir organizasyon bir terör örgütü değil, olsa olsa bu bir halk hareketi olabilir. Zavallı ve suçlu aklım ne kadar toplasa çıkarsa, ne kadar sorsa cevaplasa, bundan gayrı bir sonuca varamıyor.

 

“Düşünebilmek için insan olmanın üstüne bir de soru sorabilme yetisine sahip olmak gerek.” ya da “Eğilim şart!”.

  “Biraz insan ol diyeceğim ama seni de zor durumda bırakmak istemiyorum.” diye çok anlamlı bir söz duymuştum. Sanırım bu yazı içinde derdimizi en iyi bu söz özetliyor.

 Biraz zor durumda kalacağız ama biraz insan olalım…

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007-2015 Zap Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.