• BIST 88.735
 • Altın 229,442
 • Dolar 6,0368
 • Euro 6,8881
 • Hakkari 29 °C
 • Van 26 °C
 • Şırnak 35 °C
 • Diyarbakır 35 °C
 • Batman 35 °C
 • Iğdır 30 °C
 • İstanbul 33 °C
 • Mardin 35 °C
 • Ankara 29 °C
 • Muş 23 °C

Bütün Kürdler Şüpheli

Sadettin Taşçı

Düşünün öyle bir ülkedesiniz ki, yazmak suç, konuşmak suç, taraf olmak ve olmamak suç, zaten eline silah almak bambaşka bir suç ve son tercih ise varmısın ile yokmusunun arasında bir kısır döngüde dolanıp durmaktan başka bir şey değil. Hele Kürdseniz çook büyük suç. Yani kendiniz değilsiniz. Siz başkasını oynayacaksanız var olma şansınız olacak. Öyle bir noktaya varırsınız ki beyninizin derinliklerindeki siz, sizi rahat bırakmaz. Bu sefer kendinizle savaşınız başlar. İtaatkâr Kürdle isyankâr Kürd...

 

Ve sonrası; yıllarca üç maymunu oynayanlar, görmemiş, duymamış ve bilmemiş gibi geçinenler yani siz, o biz yurdumuzu seviyoruz deyip yurtseverlikten zırnık nasibini alamayanlar ve Allah devletimize zeval vermesin diyenler, ROJBAŞ...  çarkta devranda döndü ve artık çarkın dişleri ensenizde. Artık devletimiz Kürdleri kategorileştirmiyor, iyi Kürd, Kötü Kürd, karışık Kürd, siyah Kürd, beyaz Kürd... terorist Kürd yada PKK"li...

 

Aslında eskiden olsaydı bu kategorilerden herhangi birisinde olmanız bazen sizi kurtarabiliyordu. Ölü ya da diri. Çünkü o durumlarda size sorulacak olan ahiret sorularının cevabını bilsen veya bilmesen, konuşsan veya konuşmasan, seni hangi kapıya çıkaracağını tahmin edebiliyordun. Buda insanları bilinmezlik azabından bir nabzede olsa kurtarıyordu. Ondan sonra kaba taslak bir çerçeve çizilir ve devlete havale eder yada havale edilirdik. Devlete, vatana ve millete bağlılıktan iyi halin göz önüne alınmasıyla kimileri salınır ve kimileri de, E,F,H tipli ceza evleriyle tanışırdı, kimileri fişlenirdi, kimileri sürgünlere yollanırdı... Failleri ortadayken faili meçhul olanlar hariç, çünkü onlar bir mezar taşına bile sahip olamadılar.

 

 Ve bu gün; evet bu gün öyle bir noktaya vardık ki, devlet, cemaat(hükümet) kol kola kimin eli kimin neresinde belirsiz ken, yıllardır Kürdlerden saklı tutulan perde arkasındaki din kardeşliği adı altında yürütülen her şey ortaya çıktı. Başbakan Milliyetçi olduğunu, hoca efendide Kürdistan"a alyuvarlar ve akyuvarlar şeklinde her yere sızmalıydık ve her tarafa, dönmemek üzere fedailer yollamalıydık diyor. Doktor, öğretmen imam vb.?

 

Bunlar nerden çıktı ne alakası var diyebilirsiniz. Efendim bunlar buradan çıktı. Devlet havadan kandile karadanda Kürd olan herkesle savaş halindeyken ortaya çıktı. Yıllardır devletin bile tanımlamaktan korktuğu PKK"e az gelmiş olacak ki! Bu defa daha geniş bir çerçeve çizerek gerçek tanımlamayı yapmayı başardı ""KCK"". Hani devlet nezdinde PKK"e sadece bir terör örgütü ve kimseyi temsil etmiyordu ya. Bunlar çözümü ""HER KÜRD ŞÜPHELİDİR"" diyerekten, bir şey yapmadığı halde ya yaparsa mantığıyla tutuklamaya başladılar.

 

İşin garip tarafı; ya kardeşim, yıllardır belkim qız alıp vermişiz, din kardeşiyiz, et tranağız hikâyeleriyle sizleri oyalarız diye düşündük, aslında amaç sizi, sizden uzak tutmaktı, Türkleştirmekti çünkü siz Kürdler o zaman bu kadar tehlikeli değildiniz. ""Yoksa bizim atalarımız Amed"te Şeyh Said"e, Dersim"de Seyid Rıza”ya, Ağrı”da ve Zilan"da siz Kürd"lere ne yaptığını unutmadık ve biz de tam olarak bunu yapmak istiyorduk"" deyin gitsin. Yani kendi korkularınızla yüzleşin yoksa Allah muhafıza bu Kürd fobisi yüzünden psikolojinizi buzacaksınız.

 

-Aslında devletin bu kategorileştirmeme anlayışı iyi.

 

-Niyemi?

 

Bundan sonra hoca efendinin gölgesinden medet umanlarda jop yiyecek, hakaret işitecek, iyi diye tabir edilen yani diğerlerinden ayırt ettikleri, Kürd iken Kürd kökenli olan vatandaşta, Malatya"yı geçtikten sonra doğulu olduğunu ve nüfus cüzdanlarına bakarak ""HMM"" Kürd"müsün sorusunun tadına da varacaklar.

 

Ha konu KCK"ydi. Valla nasıl desem aslında sevindirici, nihayetin de bütün Kürd"ler ilk defa

Kürd oldukları için şüpheli, çünkü devletin tanımladığı KCK"e geniş bir tanıma ve içeriğe sahip, Kürd olamanız yeterli eee bundan daha geniş bir tanım olabilir mi?

 

Eee madem KCK"liyiz dehadi hayırlı uğurlu olsun...

                                                                                                                 

Sadettin TAŞÇI

 

 • Yorumlar 4
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007-2015 Zap Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.