• BIST 88.735
 • Altın 227,573
 • Dolar 6,0368
 • Euro 6,8881
 • Hakkari 17 °C
 • Van 23 °C
 • Şırnak 27 °C
 • Diyarbakır 29 °C
 • Batman 24 °C
 • Iğdır 21 °C
 • İstanbul 27 °C
 • Mardin 24 °C
 • Ankara 24 °C
 • Muş 19 °C

Dicle'de hedef yüzde 70

Dicle'de hedef yüzde 70
Diyarbakır'ın en hummalı seçim çalışmalarının yürütüldüğü merkezlerin başında Dicle (Piran) ilçesi geliyor.

23 bin 336 seçmene sahip olan Dicle'de seçim çalışmaları sadece ilçe merkezinde değil, 40 köy ve 56 mezrada ayrı ayrı devam ediyor. BDP, seçim çalışmaları kapsamında gezmedik köy, dolaşmadık mezra bırakmamaya kararlı. 

Eşbaşkanlar Abdülsamet Bilgin ve Fevziye Arukan ile seçim çalışmalarını halkla birlikte yürüten BDP, her gittiği köyde ve mahallede miting gibi karşılanıyor. 

2009 yerel seçimlerinde Dicle'de DTP yüzde 50.2, AKP yüzde 6.9, bağımsız aday ise yüzde 42.9 oranında oy almış. 

Aradaki yaklaşık yüzde 43 oranındaki oy farkını kapatmak isteyen Ensarioğlu ailesi ise seçimlere dört elle sarılmış durumda. 

'AKP'YE OY VERİRSENİZ CENNETE GİDERSİNİZ!'

Diyarbakır'da ya da kent dışında yaşayan yüzlerce kişinin ikametgah adresleri Dicle'ye alınmış AKP tarafından. Bunların başında gelen ise DYP döneminde Tansu Çiller'in sağ kolu gibi çalışan eski bakanlardan M.Salim Ensarioğlu... 

Eski Bakan Ensarioğlu, seçime AKP'den aday Faysal Ensarioğlu için ikametgah adresini Yalova'dan aldırarak Dicle ilçesini göstermiş. 

Aynı şekilde Ensarioğlu ailesinin Mersin ve Yalova'da yaşayan yakın akrabaları da Dicle ilçesine gelerek seçim çalışmalarında aktif olarak yer alıyorlar. Aday Faysal Ensarioğlu'nun Mersin'den gelen bir ablası işi daha da abartarak, geçtiğimiz haftalarda Dicle'nin Kuferm köyünde kardeşi için oy isterken, "Bize oy verirseniz cennete, BDP'ye oy verirseniz cehenneme gidersiniz" şeklinde sarf ettiği sözleri ilçede kulaktan kulağa dolaşıyor. 

Aynı köyde, bu kez AKP'nin "Eşbaşkan" adayı gibi çalışan Dicle Kaymakamı Remzi Kattaş da ise köydeki gençlere iş vaadinde bulunarak korucu olmalarını önermiş. 

DTK İNANÇ KOMİSYONU ÜYESİ

Dicle BDP Eşbaşkan adaylarından Abdülsamet Bilgin, Şeyh Said'in küçük kardeşi olan ve Şeyh Said isyanının yenilgiyle sona ermesine rağmen 7 yıl dağlarda gerillacılık yapan, sonra Rojava'ya giden, 1937 yılında ise Dersim isyanı başladığında 18 arkadaşı ile birlikte Türkiye'ye giriş yapan ve Bismil yakınlarında bir ihbar sonucu çatışmaya girdikten sonar buğday tarlasına saklanırken, askerlerin ateşe vermesi ile yanarak can veren Şeyh Abdürrahim'in torunu. Dicle Üniversitesi Makine Mühendisliğini okuyor. Said ve Serhat adında iki çocuk babası. 

1991 yılında kapatılan Halkın Emek Partisi (HEP) döneminden beri, HEP ve devamında gelen partilerde aktif çalışmalar içerisinde yer almış. Son iki yıldır da Demokratik Toplum Kongresi İnanç Komisyonu içinde çalışmalarına devam ediyor. 

SEÇİMLERDE YÜZDE 70 OY BEKLİYORUZ

23 binden fazla seçmene sahip olduklarını belirten Abdülsamet Bilgin, seçimlerde hedefledikleri oy oranını ise yüzde 70 olarak belirliyor. 

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde DTP'nin bin 860, AKP'nin ise 234 oy aldığını kaydeden Bilgin, ilçede seçimleri halinde en büyük sorun olarak gördükleri köylerin alt yapı ve su sorunlarının çözüme kavuşturulması. 

Dicle'de ilk etapta Kadın Merkezi, kreş ve konaklama için çalışma başlatacaklarını belirten Bilgin, aynı şekilde Çok Amaçlı Kültür Merkezi'nin de projeleri arasında olduğunu dile getirdi. 

İlçede Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü ile birlikte atık su arıtma tesisi için projelerinin olduğunu kaydeden Bilgin, Küçük Sanayi Sitesi, Pazar Yeri, Hayvan Pazarı gibi projeler için de hazırlıklarını sürdürdüklerini, ilçede kadınların da kendini ekonomiye katabilecek bir kooperatifçilik anlayışını üretimde benimsediklerini ve bunu hayata geçireceklerini söyledi. 

Seçimlerde hilelerle karşılaştıklarını ve rakip AKP'nin bin 500 seçmenin ikametgahlarını ilçeye aldırdığı yönünde bilgi aldıklarını belirten Bilgin, aynı şekilde merkezi köylerde sandıkları birleştirmek için AKP'nin Seçim Kurulu'ndan karar çıkartma girişimlerinin olduğunu, buna karşı durduklarını söyledi. 

BELEDİYELER ÖZERKLİĞİN ÖN AYAĞIDIR

Demokratik ulus paradigmasının en büyük boyutlarından birisi olan Eşbaşkanlık sisteminin benimsendiği Dicle ilçesinde, yerel yönetimlerin yarısının kadınlardan oluşması, kadınlar arasında heyecan yaratmış ve kadınlar da kendilerini katmışlar seçim çalışmalarına. 

Kadın eşitliğini yerel yönetimlerde Eşbaşkanlık sisteminde ve meclis üyelerinin seçiminde gören kadınlar, her zamankinden daha çok BDP'de kendilerini ifade etme olanağı bulmuş aynı zamanda. Belediyelerin özerkliğin bir ön ayağı olduğunu belirten Eşbaşkan adayı Abdülsamet Bilgin, "Özgür demokratik yerel yönetim bence, halkın yönetimde söz sahibi olması, kendi anadilini özgürce kullanması, kendilerini ifade etmesi aynı şekilde kadının toplumda özgür birey olarak yer alması, gençliğin kendini daha iyi ifade ettiği bir yönetimdir" diyerek, iktidara geldiklerinde bunu yerel yönetimlerde bütün bunları hayata geçireceklerini sözlerine ekledi. 

ŞEYH ABDURRAHİM VE ARKADAŞLARI NASIL ÖLDÜRÜLDÜ

Abdülsamet Bilgin'in dedesi Şeyh Abdurrahim, Şeyh Said'in küçük kardeşidir ve aynı zamanda da Şeyh Said ayaklanmasının askeri komutanlığını yapıyordu. 1925'te Piran'da zamansız başlayan isyan kanla bastırıldıktan sonra, Şeyh Abdurahim ve çevresindeki bir grup insan, Ergani-Maden dağları arasında 7 yıl gerilla mücadelesi sürdürür tek başına. Artan takibatlar ve ihbarlar sonucunda fazla tutunamayınca 1933 yılında Rojava'ya geçer.

1937 yılında Dersim dağlarında Seyid Rıza'nın başlattığı isyanı duyunca, onlara destek vermek üzere 18 arkadaşı ile Temmuz 1937 tarihinde Türkiye'ye giriş yapar. Amaçları Dersim'e ulaşmak ve orada ortak düşmana karşı savaşmaktır. Diyarbakır'ın Bismil ilçesinin kırsal kesimlerinde bir muhbirin ihbarı neticesinde operasyona maruz kalırlar. Şeyh Abdurahim ve beraberindekiler askerlerle çatışmaya girerler. Daha sonra operasyondan kurtulmak için buğday tarlasının içine sığınırlar. Burada askerle çatışırlar. Tarlanın etrafını çeviren askerler önce mitralyözlerle tarar. Bu da fayda etmeyince, askerlerin başındaki komutanın emriyle buğday tarlası ateşe verilir. Şeyh Abdurrahim ve arkadaşları teslim olmaz. Ve tarihler 20 Temmuz 1937'yi gösterdiğinde, 17 arkadaşı ile birlikte buğday tarlasında yakılarak katledilir. 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007-2015 Zap Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.