• BIST 88.735
 • Altın 227,573
 • Dolar 6,0368
 • Euro 6,8881
 • Hakkari 17 °C
 • Van 23 °C
 • Şırnak 27 °C
 • Diyarbakır 29 °C
 • Batman 24 °C
 • Iğdır 21 °C
 • İstanbul 27 °C
 • Mardin 24 °C
 • Ankara 24 °C
 • Muş 19 °C

Eğitim-Sen'den yıl sonu değerlendirmesi

Eğitim-Sen'den yıl sonu değerlendirmesi
Eğitim-Sen Hakkari Şubesi 2014-2015 eğitim sezonunun sona ermesi ile birlikte eğitim içinde bulunduğu duruma ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

zaphaber

HAKKARİ - Sendikanın toplantı salonunda düzenlenen basın açıklamasına Eğitim-Sen Hakkari Şube Eş Başkanları Şükran Sönmez Güldal ve Süleyman Aşkan ile sendika yöneticileri katıldı. 

Burada açıklama yapan Eğitim-Sen Hakkari Şubesi eş başkanı Şükran Sönmez Güldal, eğitim ve bilim emekçilerinin yıllardır birikerek artan sorunlarının 2014-2015 eğitim-öğretim yılında katlanarak artığını söyledi.

"Milli Eğitim Bakanlığı'nın çözüm üretmekten çok, yeni sorunlar yaratan politika ve uygulamaları nedeniyle eğitim emekçileri, öğrenciler ve velileri mağdur ettiğini vurgulayan Güldal, bakanlığın bütün kademelerinde, bakanlık teşkilatından, okullara kadar her alanda yoğun bir siyasi kadrolaşmaya gittiğini savundu.

Eğitimde liyakat değil, siyasi referansın (torpil) belirleyici olduğunu söyleyen Güldal, aday öğretmenler, 'öğretmen yapılmamakla' tehdit edilerek yandaş sendikaya üye yapılmaya zorlandığına işaret ederek bu eğitim öğretim sezonunda okulla baskı, şiddet ve zorbalığın devam ettiğini kaydetti.

Güldal, geride bıraktıkları eğitim öğretim döneminde okullarda toplumsal cinsiyet eşitsizliğinini yaşanmaya devam ettiğini vurgulayarak, "Kademeli eğitim modeli ve erken evliliğe teşvik eden düzenlemeler bu sene binlerce kız çocuğunu eğitim sisteminin dışına itmiştir. Geçen sene ortaokuldan mezun olan 36.401 kız çocuğu bu eğitim-öğretim döneminde açık liselerde dâhil olmak üzere hiçbir ortaöğretim kurumuna gitmemiştir" şeklinde konuştu.

2014 yılında yapılan 19. Milli Eğitim Şurası ile laik, bilimsel eğitim anlayışına ve pedagoji bilimine açıkça meydan okunduğuna dikkat çeken Güldal, bu şurada karma eğitim tartışmalarının öne çıktığı, eğitimin bütün kademelerinde zorunlu din derslerinin, dini ve manevi değerler eğitiminin temel gündem olduğu bir 'dini eğitim şurası' olduğunu söyledi.

Türkiye'de eğitim kurumlarının büyük bölümünün mülkiyetinin hala devlete ait olmasına rağmen, eğitim kurumlarında verilen hizmetlerin önemli bir bölümünün ticarileştirildiğini ifade eden Güldal, eğitim hizmetlerini sunan eğitim emekçilerinin daha esnek, kuralsız ve güvencesiz çalıştırılmasına yönelik önemli adımların atılmasını istedi.

Dershanelerin özel okula dönüştürülmesinin ardından temel liselerin eğitimde yeni bir ticarileşme ve özelleştirme dalgası yarattığına işaret eden Güldal, “Temel liselerin hem ortaöğretim programını uygulayacak, hem de öğrencilerini üniversite sınavına hazırlayacak olması, "Temel Lise" adı altında okul görünümlü yeni ve daha pahalı bir dershane-okul modelinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. 2013-2014 örgün eğitim istatistiklerine göre açık öğretim lisesinde okuyan öğrenci sayısı 1 milyon 12 bin 349 iken, 2014-2015 eğitim öğretim yılında bu sayısı belirgin bir artışla 1 milyon 470 bin 434'e çıktı. Bu artışın temel nedeni muhtemelen TEOG sistemi nedeniyle istemediği halde meslek lisesi ya da imam hatip lisesine otomatik kaydı yapılan öğrencilerin bu okullarda okumak yerine açık liseye kayıt yaptırmalarıdır" dedi.

‘Bakanlığın resmi verileri 4+4+4 ile örgün eğitimin 12 yıla çıktığı tezinin koca bir yalan olduğunu göstermektedir’ diyen Güldal, son iki yılda açık lisede okuyan öğrenci sayısının %46 artışla 458 bin kişi arttığını belirtti.

2014-2015 eğitim sezonunda İmam Hatip okullarındaki artışın rekor kırdığına işaret eden Güldal, eğitim sistemini dini kurallar ve referanslara göre biçimlendirme sürecinin, eğitimde 4+4+4 dayatması sonrasında belirgin bir şekilde artığına vurgu yaptı.

Güldal, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında 730'u bağımsız, 369'u imam hatip lisesi bünyesinde toplam 1.099 imam hatip ortaokulu varken 2014-2015 eğitim-öğretim yılında 1.219'u bağımsız, 378'i imam hatip lisesi bünyesinde toplam 1.597 imam hatip ortaokulunun bulunduğuna dikkat çekti.

Eğitimde Zorunlu Rotasyon uygulamasından derhal vazgeçilmesini isteyen Güldal, Milli Eğitim Bakanlığı eğitim politikalarındaki başarısızlığını sorgulamak yerine, her fırsatta eğitimcileri tasfiye adımları attığını söyledi.

4+4+4 sisteminin uygulanmaya konulmasının ardından okullarda çok önemli sorunlara yaşandığına işaret eden Güldal bu sistem ile birlikte 72 ay öncesi çocukların hala okula uyum sağlayamamaları, okula giriş çıkış saatleri, velilerden para toplama uygulamalarının yaygınlığı, temizlik sorununun yaşandığını belirtti.

7 Haziran seçimleri sonrasında 12,5 yıldır eğitim ve bilim emekçilerinin kazanılmış haklarını birer birer gasp eden, eğitim sistemini kendi çıkarları için düzenlemeye çalışan AKP iktidarının sona erdiğini belirten Güldal, Eğitim Sen olarak yeni kurulacak hükümetten ilk taleplerinin tüm toplumun ve öğrencilerin geleceğini doğrudan olumsuz etkileyecek politika ve uygulamalara derhal son verilmesi olacağını söyledi.

e1-030.jpg

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007-2015 Zap Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.