• BIST 88.735
 • Altın 229,442
 • Dolar 6,0368
 • Euro 6,8881
 • Hakkari 29 °C
 • Van 26 °C
 • Şırnak 35 °C
 • Diyarbakır 35 °C
 • Batman 35 °C
 • Iğdır 30 °C
 • İstanbul 33 °C
 • Mardin 35 °C
 • Ankara 29 °C
 • Muş 23 °C

Enkazdan umuda..Van'dan Dünyaya...

Siyabend Fırat Çetin

Dünyada bir ortak acı yaşanıyor. Hepimizin gözünde birikmiş o ortak hüzün ve gözyaşı. Van sallandı, Doğu ve Güneydoğu sallandı, o acılarla birlikte Türkiye sallandı ve bütün Dünya ağladı. Her şey duraksadı ve enkaz altındaki umutlara bağlandı. Yaşanılanlar birçok acıyı ezip üstüne üstlük büyük bir yara açtı. Aslında bu deprem insanlığı anımsattı tüm Dünyaya ve insanlık dersinin büyük bir konusuydu.

 

Evet, düşünülenler hep tutulur söylenmez ama eğer bir ülkede ve o ülkenin tüm insanlarının izlediği bir medya bağlı olduğu kitlesine ırkçı söylemlerde bulunuyorsa o ülkenin sorumsuzluğudur. Hiçbir ölüme sevinilmez. Hiçbir zafer ölümlerin ardından kutlanamaz. Ölüm zaferi getirecekse eğer o ırkçı bir yaklaşımın sonucudur ve ırkçılığın zaferidir ve hatta bir soykırımdır.

 

Bence bu deprem de insanlar ve tüm insanlık silkelendi, bununla birlikte herkesin söylemek istedikleri yapmak istediklerine dönüştü. Bu tanrının bir deneysel yanıtıydı ve buyurun tanışın dedi insanlığa.

 

Ortak bir yaşamdan farklı kareler yaşandı tüm dünyada kimisi ağladı, kimisi yardıma koştu. Kimisi param yok dedi ama emzirecek sütüm var dedi, kimisi de maaşının hepsini yani emeğini insanlığa bağışladı. Küçük bir çocuk oyuncaklarını sattı, boyacı ayakkabıları boyayıp tüm insanlığı renklendirdi. 

 

Kimileride kolilerin içine bayrak ve nefret dolu söylemler yazdı.  Ve depremzedelerin o bayrakları asacak evleri ve bir duvarları da olmamasına rağmen yakılsaydı eğer vatana ihanet olurdu. Bir başka vatan-i ihanet daha…

 

Fakat kimisi de doğan güneşin doğduğu yer bile olsa içimiz yandı dedi ve insanlığı büyük bir ayıplama içerisine düşürdü. Bunlar olağan ve yaşanan şeyler ama anı yaşamak gibi bir empati tüm insanlığı yardım ve dayanışmaya sürükledi.

 

Hayattaki en önemli şey nedir diye soracak olursanız herkes bulunmak istediği ve yaşamak istediği anı söyler. Bir çocuğa sorarsanız; kırmızı bir oyuncak araba der. Liderliğe soyunan biriside; koltuk der. Ama insanlığa sorarsanız mutlu bir yaşam der. Yardımlaşma ve dayanışma içerisinde mutlu bir yaşam.

 

Ve o günleri yaşamayı düşlüyoruz. Kazananlar zafer kutlamayıp kaybedenlere yardım için koşuyor. Enkaz altındakilere SESİMİ DUYAN VARMI? Diye seslerini duyuranlar dört bir yandan geliyor. Türk, Kürt, Ermeni, Azeri, Yahudi hepsi kendi dillerinde ve ortak bir sesle; SESİMİ DUYAN VARMI?

 

Ve duyanlar mutluluğu yaşıyorlar,  Tolstoy"un dediği gibi "" Ve ışık karanlıkta parlar.""

 

 

Bütün bunlara itihafen şunları hatırlayın; hayatta yaşanılası şeyler varsa yaşanır, acı veya tatlı anlar karalanır günlerinize ve insanları anlamak empatiyle sağlanır, dün Dünya yuvarlaktır diyen Galile"nin asılmasının sebebi insanlığa olan hizmetiydi. Bu insanlığın bütün Dünyaya yayılmasıydı.

 

Kürtlerin, Türk sözünü duyunca eli sopalı jandarmayı ve Türklerin, Kürt sözünü duyunca kalın bıyıklı eşkiyayı düşünüldüğü zamanın çok dışındayız ve hepcil bir hayata doğru ilerliyoruz.

 

Bir savaştan bir savaşa, bir aşktan bir aşka arkamızda hep yıkılmış şehirler, parçalanmış insanlar bırakarak yürüyor ve hep aynı acıyı buluyorduk. Her savaşta ve her aşkta, uzaktan altın kuleleri, gümüş kubbeleri görünen o efsanevi kaleyi, mutluluk denilen o büyülü kenti zaptedeceğimizi sanıyor, ama her seferinde biz yaklaşınca kent kaybolup yerini farkına bile varmadan yıkıp geçtiğimiz bir harabeye bırakıyordu.

 

İnsanlar cinayetlerini büyütüp savaşlara çeviriyor, baltalarını tüfeklerle, sapanlarını uçaklarla değiştirerek birbirlerini öldürüyorlardı. Sınırlar, ülkeler, liderler ve hatta bütün dünya değişiyor ama ölümler değişmiyordu.

 

İşte bu depremde acılar, insanlığı hatırlattı. Güneşin doğduğu yer ile battığı yer arasında hiçbir fark olmadığı anlaşıldı çünkü hayatları ve Güneşin ortak olduğunun farkına varıldı.

 

Tüm bunlara dayanaraktan şunları göz önünde bulundurun;  Eğer bu sabah hastalıklı değil de sağlıklı bir şekilde uyanmışsanız, bir hafta sonrasını göremeyecek insanlardan daha şanslısınız. Bir savaş tehlikesi ile işkence görme ihtimali ve sağ kalma korkusu ile karşı karşıya değilseniz 500 milyon insandan daha güvendesiniz.

 

Buzdolabınızda yiyeceğiniz, üzerinizde elbiseniz ve başınızı sokabileceğiniz bir eviniz varsa dünyadaki çoğu insandan daha zenginsiniz. Bankada ve cüzdanınızda para varsa, dünyanın en imtiyazlı insanları arasındasınız.

 

Ve eğer tüm bunları göz önünde bulundurup insanlarla paylaşıyorsanız siz de iyi bir kalp taşıyan milyonlarca insandan anlayışlı kesimlerdensiniz. Ve unutmayın siz de insansınız ve onlardansınız.

 

Siyabend Fırat Çetin…

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007-2015 Zap Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.