• BIST 90.186
 • Altın 232,661
 • Dolar 6,0808
 • Euro 6,9318
 • Hakkari 27 °C
 • Van 27 °C
 • Şırnak 34 °C
 • Diyarbakır 35 °C
 • Batman 38 °C
 • Iğdır 26 °C
 • İstanbul 30 °C
 • Mardin 35 °C
 • Ankara 26 °C
 • Muş 22 °C

Gever 4. Kent Meclisi Konferansı sonuç bildirgesi açıklandı

Gever 4. Kent Meclisi Konferansı sonuç bildirgesi açıklandı
Yüksekova Kent Meclisi tarafından düzenlenen ve iki gün süren konferansın sonuç bildirgesi düzenlenen basın toplantısıyla duyuruldu.

ZAP HABER

YÜKSEKOVA - Yüksekova Kent Meclisi tarafından 5–6 Temmuz tarihlerinde "Demokratik Özerklik inşasıyla özgürlüğe doğru yürüyoruz" şiarıyla düzenlenen 4'üncü konferansın sonuç bildirgesi açıklandı.

BDP Yüksekova İlçe binasında düzenlenen ve aralarında Kent Meclisi Yürütme Kurulu eş başkanları Vahit Şahinoğlu, Nazife Evin, BDP Yüksekova İlçe Başkanı Fikret Turgut ve mahalle meclisi temsilcilerinin de katıldığı toplantıda sonuç bildirgesini Kent Meclisi Eş Başkanı Şerafettin Dede okudu.

konf5.jpg

DEDE: ÖNEMLİ KARARLAR ALINDI

Demokratik özerklik inşasına yönelik önemli kararların alındığını ve önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmaların yol haritasını çıkardıklarını ifade eden Dede, 251 delegenin katıldığı 2 gün süren demokratik bir ortamda dünya ve bölgedeki siyasal gelişmeleri, demokratik çözüm sürecini, sosyal, toplumsal, ekonomik ve örgütsel durumu derin ve geniş bir çerçevede tartışarak değerlendirdiklerini söyledi.

ŞAHİNOĞLU: HALKIN HİZMET ALMASI KOLAYLAŞACAK

Yüksekova Kent Meclisi Yürütme Kurulu Eş Başkanı Vahit Şahinoğlu ise yaptığı değerlendirmede bundan sonra halkın hizmet almasının daha kolay olacağını belirterek, "Aldığımız görev çok kutsal ve ağırdır. Görevimizi layıkıyla yapmak için kurumlarımızdan destek bekliyoruz" dedi. 

konf3-001.jpg

Konferansın sonuç bildirisinde alınan kararlar şöyle:

* Gever şehitliğinin yapılması

* Gever'de koruculuk sisteminin kaldırılması ve var olan korucuların silah bırakması için bir çağrı ve ikna komisyonunun kurulması

* Tüm uyuşturucu bağımlılarını rehabilite etme ve topluma kazandırmak için bir komisyonun kurulması

* Kalekol, karakol ve sözde güvenlik amaçlı barajlara karşı toplumsal mücadelenin geliştirilmesi

* Doğanın korunması için ekolojik bilinç ve mücadelenin geliştirilmesi

* Kürt özgürlük mücadelesinden çeşitli nedenlerle kopan ve uzak kalan, hukuklarını yeniden yenilemeleri ve belli bir emek verildikten sonra konumlandırmalarını yapılması

* Demokratik toplumun temeli olan hukuk ve adaletin toplumsal ahlak ve toplum vicdanı ele alınarak evrensel hukuk değerlerini de kapsayacak şekilde toplumsal adalet doğrultusunda toplumumuzun tüm hukuksal sorunlarının çözülmesi

* Tüm toplumsal kurum ve kuruluşlarla ortak bir emekçi ve işçi meclisinin kurulması

* Tüm şehit, gerilla ve tutuklu ailelerin katılımıyla bir meclisin oluşturulması

* Demokratik komünal bir belediyecilik anlayışının gelişimi için toplumsal ahlak ve vicdan temelli bir çalıştayın ilimizde yapılması 

* Gever ekonomisinin iyileştirilmesi ve gelişimi için proje geliştirip ve yapılması için bir komisyon kurulması

* Tüm örgütsel kurumlarımızın çalışanlarının siyasi akademi eğitiminden geçmesi 

* İnsanın en doğal hakkı olan anadilde eğitim için okulların açılması, açılacak olan okulların toplumun bir seferberlik ruhuyla sahiplenmesi

* Tüm mahalle, köy, sokak, iş yeri, kurum ve derneklerin ismi Kürtçeye çevrilmesi

* Tüm kamusal ve yaşam alanlarında, resmi kurum ve kuruluşlarda ana dilde konuşma ve yazışmaların yapılması

* Ulusal Kongrenin Kürt halkının özgürlüğü, çıkarları ve kazanımlarını koruma ve geliştirme adına Kürt Ulusal Kongresi'nin bir an önce yapılması hayati önemdedir. Bundan dolayı özellikle bu konuda büyük sorumluluğu olan Sayın Mesut Barzani bu tarihi görevi ve sorumluluğunu bir an önce yerine getirmesi çağrısı yapılmıştır.

* Gever 4. Kent Meclis Konferansı, Gever'de şehit edilen Şehit Reşit İşbilir, Şehit Veysel İşbilir ve Şehit Bêmal Tokçu şahsında tüm demokrasi ve özgürlük şehitlerine adanmıştır."

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007-2015 Zap Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.