• BIST 90.263
 • Altın 228,744
 • Dolar 5,9638
 • Euro 6,7561
 • Hakkari 24 °C
 • Van 22 °C
 • Şırnak 29 °C
 • Diyarbakır 33 °C
 • Batman 33 °C
 • Iğdır 25 °C
 • İstanbul 27 °C
 • Mardin 28 °C
 • Ankara 28 °C
 • Muş 22 °C

Hiç Anlaşılmamaktansa ! ?

Sadettin Taşçı

Dönüp gerilere bir bakalım, bu günün dünden farkı ne? yada arasındaki fark ne?

 

Biliyorum soru genelleyici bir içeriğe sahip; sosyal, siyasal yada insanla bağlantılı olan ne varsa...

 

Yukarıda sorduğum soruyu çerçeve olarak biraz daraltayım, maksat anlatmak istediklerim kısa ve anlaşılır olsun. Bu günün Türkiye"sini her ne anlamda olursa olsun(sosyal-siyasal...) ele aldığınızda, birincil öncelik olarak, Kürd"leri ele almadığınız zaman, sonuç olarak elde ettiğiniz veriler kağıt üzerine dökülmüş düz ve anlamsız bir yazıdan öteye gitmez yani bir araştırma sonucu olarak elde ettiniz veriler mevcut gerçeklerle hiçbir şekilde örtüşmez.

 

Bununla beraber yani konu olarak ele aldığınız her neyse, elde ettiğiniz sonuç konuya ilişkin konulan doğru bir teşhisten başka her şey olabilir. fakat doğru bir teşis olamaz, tam tersine beraberinde eskiyi eşelemek ve varlığı bir kesim tarafından doğru bir varsayım olarak kabul gören eski anlayışa yeni bir hizmetten başka bir şey olamaz.

 

Gelgelelim anlaşılmama meselesine;Şahsen bu güne kadar bir Kürd olarak her şeyin ortada olmasına rağmen Kürd"lere ilişkin anlaşılamayanın ne olduğunu hep merak ettim ve kendimce bir cevap bulmaya çalıştım, aslını soracak olursanız aradığım şeyi kendimce hazırlamış olduğum bir dizi soruya farklı açılardan cevap aramakla başladım. Tabi bu sadece sivil siyaset alanı için geçerli, birde devletin farklı ve Kürd"lerin büyük bir bölümünün de farklı bir anlam yüklediği PKK"e gerçeği var. Fakat PKK"e kurulduğu günden bu yana kendi duruşunu bir

çok şeye rağmen ortaya koydu ve karşısındaki gücün ""hassasiyetlerimiz"" dediği olguları kendi hassasiyetleri kabul görünceye kadar bir bütünen herşeyiyle zorladı ve bir çok anlamda Kürd siyasal hareketi adına kazanımlarda elde ettiği bilinen başka bir gerçek.

 

Peki mevzu neydi? Kürd"leri niye anlamadılar yada anlamak istemediler?

 

PKK"e taleplerinden ötürü terörist bir örgüt olarak devlet kayıtlarına geçerken, Kürd"lerin sivil siyaset hareketi bu güne kadar niye istenilen düzeyde güç getiremedi? Buna benzer bir çok soruyu kendimize sorabiliriz.Bu güne kadar devletin işlediği bir çok insanlık dışı uygulama karşısında, yine alttan alan Kürd"ler oldu. Bu durum aynı zaman da Kürd"leri farklı bir psikoloji ve ruh haline sürükledi, karşı tarafın bizi anlamaması yada yanlış anlaşılma fobisi, sonuç olarak susun, aman konuşmayın, bakın bizi yanlış anlayacaklar...

 

 

Fakat karşı tarafında bir şekilde anlaması için bir şeyler yapılmalıydı, devlet yılarca PKK"e ve

Kürd"leri birbirinden ayrı iki faklı şeymiş gibi göstermeye çalışırken, bununla beraber Kürd"lerin sivil siyaset kanadını farklı kategorilere bölerek, ayrıştırarak denetim altında tutmaya çalıştı fakat bu gün yıllardır yürürlükte olan sistemin, Kürd"lerin örgütlü yapısı karşısında iflas ettiği ortadadır.

 

Peki bu devlet politikasının iflas etmesindeki temel neden yada nedenler neydi?

 

Buna ilişkin bir çok neden sıralanabilir fakat bana göre birincil neden; devletin parçalı olduğunu düşündüğü ulusal Kürd hareketinin bütünlüklü bir nitelik kazanması ve bunun sonuncunda, yanlış anlaşılmak hiç anlaşılmamaktan iyidir olgusu. Düşünün yıllardır bireysel korkularımız ve yanlış anlaşılma korkusu yüzünden susmayı tercih edenlerin sayısı hiçte azımsanacak gibi değil ve Kürd"leri bu

güne kadar siyasal anlamda sadece belli bir kesim sahiplenerek bu noktaya getirdi. Öte yandan yıllardır susmayı tercih edenler ise susmanın bir şeylere fayda getireceğine olan inançlarının, bu gidişatın doğru olmadığını, yanlış anlaşılma pahasına da olsa dışa vurmaya başladılar.

 

Yıllardır olmadığını iddia ettikleri sorunlara ilişkin bu gün; herkes "ne oluyor?" demeye başladı. Aslında bu durum için Hewlêr"de halk arasında Irak ve İran savaşı sırasında yaşanmış, komedimsi bir yanı olan ve olaylara duyarsız kalan insanlar için kullanılan bir söylem var. Öyle bir söylem ki bugünün

Türkiye"sinde yaşanan durumla çok büyük bir benzerlik taşıyor. ""Ew çi teqe teqe"" söylemi. Sekiz  (8) yıl süren Irak-İran savaşı sekizinci yılındayken, yani bitime doğru giderken vatandaşın biri kafasını pencereden çıkarıp sokaktan geçen başka bir vatandaşa "" nedir bu gürültü patırtı?"" diye sormuş...Bu vatandaşın yedi yıl süren bir  teqe teqten sonra sekizinci yılda haberdar olması olmamasından iyi değil mi! Nihayetinde bizde yaşanan teqe reqi  80 yıl sonra duymaları yada duymak zorunda olmaları bizim açımızdan sevindirici Allah korusun ya hiç duymasalardı! Fakat yanlış anlaşılmak hiç anlaşılmamaktan iyidir demenin de ağır bedelleri var ama birde bu açıdan baktığınız zaman pekte sorun teşkil etmiyor, yani yıllardır yanlış anlaşılmamak için çırpınıp durduk, bırakın birazda karşı taraf bizi doğru anlamak için çırpınsın.

 

Söylemlerimizin ve anlatımlarımızın doğru algılanacağı zamana kadar bolca yalnış anlaşılmanız dileğiyle...

 

Sadettin TAŞÇI

 

 

 • Yorumlar 4
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007-2015 Zap Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.