• BIST 90.263
 • Altın 228,744
 • Dolar 5,9638
 • Euro 6,7561
 • Hakkari 24 °C
 • Van 22 °C
 • Şırnak 29 °C
 • Diyarbakır 33 °C
 • Batman 33 °C
 • Iğdır 25 °C
 • İstanbul 27 °C
 • Mardin 28 °C
 • Ankara 28 °C
 • Muş 22 °C

İnsancık! Öldü

Xwezager

( TÜRK DİL KURUMU SÖZLÜĞÜ

 

HABER:  Bir olay, bir olgu üzerine edinilen bilgi, salık.

 

HABERCİ: Bir haberi usulünce hazırlayan ve yayın organlarında yayımlayan kimse.

 

İNSAN: (Genel olarak) Usu olan canlı varlık. Bir yandan canlı varlıklar, hayvanlar alanının bir üyesi, türü; öte yandan onu aşan bir varlık; dik yürüyen, ellerini kullanan, beyni özel bir biçimde gelişmiş olan, özelleşmiş organları olmayan, çevresini değiştirebilen, dünyaya ve evrene açık olan, konuşan ve yaratıcı düşünme yeteneği olan, deney dünyasını aşabilen, kendinin ve evrenin bilincine varmış olan, eylemlerinden sorumlu olan varlık… )

 

İnternet Üzerinden yayın yapan haber sitelerinde Kandil-Ranya yolu üzerinde arabalarıyla seyir halindeyken TSK savaş uçaklarının attığı İDDİA edilen bir bombayla bütün bedenleri paramparça olup etrafa saçılan İNSAN!lar ile ilgili olaydan bahseden bir haber aradım. Birkaç haber dışında herhangi bir şey bulamadım.

 

ÖFKELENDİM!

 

İlk önce YENİ ŞAFAK GAZETESİ"ni aradım. Kendisini halkla ilişkiler sorumlusu diye tanıtan bir hanımefendi karşıladı beni. Ben de adımı ve nereden aradığımı söyleyip söz konusu olaydan haberlerinin olup olmadığını, bununla ilgili herhangi bir haber yapıp yapmadıklarını sordum. Kendisini halkla ilişkiler sorumlusu olarak tanıtan hanımefendi bu konuyla ilgili bilgisinin olmadığını söyleyip bir beyefendiye bağladı.

 

Kısa bir tanışmanın ardından beyefendiye İnternet Üzerinden yayın yapan haber sitelerinde Kandil-Ranya yolu üzerinde arabalarıyla seyir halindeyken TSK savaş uçaklarının attığı İDDİA edilen bir bombayla bütün bedenleri paramparça olup etrafa saçılan İNSAN!lar ile ilgili olayı sordum.

 

Bana sorduğu ilk soru aynen şu oldu, “Oranın Kandil olduğunu nerden biliyorsunuz!”

 

Ben, “Peki konuyu araştırdınız mı?” diye sordum.

 

O,  “Hayır.” dedi.

 

Ben, “Peki siz bir haberci ve aynı zamanda bir araştırmacı olarak, araştırmadan, bir haberin kaynağına ve doğruluğuna ulaşılabilir misiniz?” diye sordum.

 

O, “Hayır.” dedi.

 

ÖFKELENDİM!

 

“Somali"de yaşanan dram ile ilgili yüzlerce haber yapan siz Müslüman kardeşlerim, neden orda paramparça cesetleriyle habersiz! bekleyen o canlarla ilgili bir haber yapma sorumluluğunda bulunmuyorsunuz. Biz Müslümanlığımızı Müslüman olmayanlara nasıl anlatacağız, samimiyetimize nasıl inandıracağız? Siz koca YENİ ŞAFAK, hangi insani, hangi İslami, hangi mesleki, hangi ahlaki, hangi dünyevi ilkelere göre yayın yapıyorsunuz…” gibi bir insanın kalbini de, ruhunu da, bedenini de, geçmişini de, geleceğini de harekete geçirebilecek onca şey sıralamama rağmen, karşımdaki beyefendiden en ufak bir ses çıkmadı! 

 

- Konuşun, bir şeyler söyleyin. NE OLURSUNUZ, SİZE İNANMAK İSTİYORUM! dedim.

 

O, “Tamam beyefendi, tamam.”  dedi.

 

Ben, “Konuyu kapatmak ve beni geçiştirmek için “Tamam” diyorsunuz gibi geldi bana” dedim. “Evet” dedi. Ben de, “ALLAH SİZE, DÜŞÜNCELERİNİZ GİBİ HAYIR VE GÜNAH VERSİN”  deyip kapattım.

 

ÖFKE MAZLUMUN EKMEĞİ…

 

Sonra ZAMAN gazetesini aradım ve editörlerden Ekrem beyle görüştüm. Bana karşı herhangi bir önyargıda bulunmaması için kimliğimi saklayıp, kendimi sadık bir okuyucu olarak tanıttım. Ve İnternet Üzerinden yayın yapan haber sitelerinde Kandil-Ranya yolu üzerinde arabalarıyla seyir halindeyken TSK savaş uçaklarının attığı İDDİA edilen bir bombayla bütün bedenleri paramparça olup etrafa saçılan İNSAN!lar ile ilgili olayı sordum.

 

Önce, “Böyle bir olaydan haberim yok.” dedi.

 

Google"dan  “Kandil-Ranya yolu üzerinde…” diye arama yaptığı takdirde olayla ilgili habere ulaşabileceğini söyledim Türkiye Cumhuriyeti"nde yayın yapıp, 1.000.000.000 adet satan en büyük gazetesinin editörüne!

 

Sanırım o an önündeki bilgisayardan arama motoruna aynı kelimeleri yazıp o habere ulaştı. Ve haliyle de bu olayı haber yapan siteler “Düşman” siteler olduğu için hemen, “Bu haber DİHA tarafından servis edilmiş, terör örgütünün propagandasını yapan bu ajanstaki haberin, ordumuza bir “karşı savaş” kapsamında kurgulanmış bir haber olabilir. Zaten Genelkurmay Kandil harekâtıyla ilgili DOĞRU haberleri yayınladı. Bu yüzden PKK bağlantılı kaynaklara güvenmemek, inanmamak gerek.” dedi.

 

Ben de, ”Efendim elbette doğru olabilir, ama o görüntülerde birkaç dakika önce sağ oldukları kolaylıkla anlaşılan, bedenleri paramparça olmuş insanlar ve fondaki tepelerden dumanlar yükseldiği açıkça görülüyor.” diye; gerçeğe doğru, Hakk"a doğru, insanlığa doğru ruhunda bir hareket yaratma umuduyla bir hamlede bulundum.

……………

 

NAFİLE… 

 

O sıcak, kendinden emin, Rabbinden ve Cennetten emin sesi ve üslubuyla, “Biliyorsunuz ki, Zaman grubu olarak, Doğu"daki Kürt kardeşlerimize yönelik şu ana kadar yapılmış olan herhangi bir haksızlığı gizlemedik, onlara yapılan saldırıları her zaman yayınladık. Bu olay, PKK ve medyasının bir komplosu olabilir.” dedi. 

 

Son bir umut ve içten bir yakarışla, “Ama Ekrem bey, görüntüyü izlerseniz belki daha doğru bir fikir edinebilirsiniz. Size video linkini vereyim, izleyin. Doğruları araştırıp yazdığından şüphe duymadığım medyanızın bu olayı tüm gerçekleriyle ortaya çıkarabilecek güçte olduğundan hiç şüphem yok. Eğer yalan bir haberse halkımızın doğruları bilme hakkı vardır. Ben bu konuda size güveniyorum. Linki vereyim, en azından bir defa izleyin” dedim, uzun bir iç nefesle.

 

BAŞARAMADIM…

 

“Bu konuda biz ZAMAN GAZETESİ olarak üzerimize düşen görevi yapıyoruz. DİHA kaynaklı haberlere itimat etmemek gerekir.” diye ekledi.

 

Son nefesimi verir gibi, “Ama Ekrem bey, eğer biz bir yalancının her söylediğine yalan dersek, onun bir söyleyebileceği çok önemli bir doğruyu kaçırmış olmaz mıyız? Bakın şu an oruçluyum ve o görüntüleri izledikten sonra yutkunamıyorum, su içmem gerek ve neredeyse orucumu bozacağım, GÖRÜNTÜLER DOĞRU GİBİ GÖZÜKÜYOR!” diye sordum.

 

OLMADI…

 

BENİ BÜYÜK BİR YALANA İNANIP BÜYÜK BİR GÜNAH İŞLEMEKTEN DÖNDÜRDÜĞÜ İÇİN O NUR DOLU SESİYLE, “ALLAH"A EMANET OLUN” DEYİP KAPATTI.

 

Ardından hemen cnnturk.com"u aradım. Site editörlerinden Hüseyin beyle görüştüm. Ve İnternet Üzerinden yayın yapan haber sitelerinde Kandil-Ranya yolu üzerinde arabalarıyla seyir halindeyken TSK savaş uçaklarının attığı İDDİA edilen bir bombayla bütün bedenleri paramparça etrafa saçılan İNSAN!lar ile ilgili olayı sordum.

 

Hüseyin beyin olayla ilgili herhangi bir bilgisinin henüz olmadığını söylemesi, sıcak ve ilgili karşılamasına kara gölgeler düşürdü.

 

Yeni Şafak"la yaptığım görüşmeyi anlattım…

 

Bana, görüntülerin yayında olduğu linki göndermem halinde gerekli hassasiyeti gösterip gerekli araştırmayı yapacağını söyledi.

 

Telefonu kapattıktan hemen sonra istediği linki bana verdiği e-posta adresine gönderdim.

 

AĞAÇTA MAĞDUR KALMIŞ BİR KEDİ İÇİN SAATLERCE CANLI YAYINLAR YAPAN, O KONUDAN ONLARCA FARKLI HABER KURGULAYABİLEN, HAYVANLIK ADINA VARINI YOKUNU SEFERBER EDEN İNSANLIKTAN; KENDİ ÜLKESİNDE EVİNE GİDERKEN, BAŞKA BİR ÜLKEDEN ATILAN BİR BOMBAYLA PARAMPARÇA EDİLEN İNSANCIKLAR İÇİN HERHANGİ BİR HABER ALINAMIYOR.

 

( Bu yazı yayınlandığında Hüseyin beyle görüşmemiz arasından 3 saate yakın bir zaman geçmişti. O ana kadar cnnturk.com adresine bu konuyla ilgili herhangi bir haber düşmemişti. Yarını umutla bekliyorum… )

 • Yorumlar 3
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007-2015 Zap Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.