• BIST 88.735
 • Altın 229,442
 • Dolar 6,0368
 • Euro 6,8881
 • Hakkari 29 °C
 • Van 26 °C
 • Şırnak 35 °C
 • Diyarbakır 35 °C
 • Batman 35 °C
 • Iğdır 30 °C
 • İstanbul 33 °C
 • Mardin 35 °C
 • Ankara 29 °C
 • Muş 23 °C

Kanlı 'Vatan'

Sadettin Taşçı

Ve uzun bir süreden sonra tekrar ""vatan sağolsun"" sloganları ...

Aslında anlatılacak hiçbir şey yok ve bir o kadarda çok. Nerden başlamak lazım? Yanlışlardan mı yoksa doğrulardan mı? Bilemiyorum. Bana sorarsanız ikisinide bir tarafa bırakalım çünkü doğruları ve yanlışları kimler, nasıl ve neye göre hesaplıyorlar hala anlaşılmış değil!  Baksanıza bu iki kavramın bu kadar iç içe girdiği bir coğrafyadayız.  İçinden çıkabile helal olsun!

 Aklıma gelmişken sizinle başka bir şeyi paylaşayım; çocukluğumdan kalma, ama bunun aklımda doğru bir şekilde kalıp kalmadığından emin olmak için tekrar yaşlılardan öğrenme gereği duydum ve gidip sordum..

"" Eskiden bölge insanı hayvancılık yapardı, yani hayati bütün planlamalar hayvanlar veya hayvancılık üzerinden yapılırdı(yün, süt, yuğort, peynir, yağ, et ve sayamadıklarım...) bazen yayladan köye yüklüce et gelirdi ve bu eti köydeki herkese dağıtırlardı. Nedenmi çünkü hayvan sürülerine bulaşıcı bir hastalık musallat olurdu. Bu insanlarda çaresizlikten hayvanlarını bu hastalıktan kurtarmak için kurban keserlerdi etinide komşuları ve civar köylere dağıtırlardı. Ama şuna açıklık getirmek lazım kesilen kurbanlar ve dağıtılan kurban etleri hastalık kapmış koyun yada koçların değil hastalığa yakalanmamış en sağlıklı hayvanlarındı yani sağlıklı en iyi hayvanlarını hastalığa yakalanmış hayvanlarını korumak ve kurtarmak için kurban ederlerdi...( bu konuyu kısmetse ilerde sizlerle detaylı bir şekilde paylaşmayı düşünüyorum).

Bu bölümü sizlerle paylaşmamın temel sebebi, tabiri caizse sağır sultanın bile haberdar olduğu kanlı vatan Türkiye"dir. Öncelikle bezetmeden dolayı afffınıza sığınıyorum ama inanın bu mevcut durumu benzetmeler yaparak anlatmak, başkalarının faşizan düşüncelerine malzeme yaparak ve retorik bir yön vererek insanları karşı karşıya getirmekten iyidir.

Kokuşmuş bir zihniyetin ürünü olan bu sistemi ayakta tutmak için yıllardır, henüz ömürlerinin baharında ve bu toplumun en dinamik ve üretici yanını oluşturan gençler. Sorgulamak lazım niye? Niçin yada soru niteliği taşıyan bütün kelimeleri bir bir sıralamak, bu katliamın amacı ne? yada bu kurbanlar hasta olduğunu bildiğiniz bir sisteme göz göre mi feda ediliyor?

 Yok, aslında bu kurbanlar sistemi ayakta tutma adına, kokuşmuş ve ruhen çürümüş, çocukları avrupa ve amerikalarda okuyan sonrada doğu ve güney doğunun batısı denilebilen herhangi bir yerde askerliğini kısa dönem olarak yaptıktan sonra, daha önceden koru olan düzenine devam etmek üzere dönen ve kendilerini yarı firavun gibi gören sözde sistem bekçileri için veriliyor. Ama babası başbakan, bakan yada bu düzeyde bir makama sahip olamayanlar ise ülkenin doğu ve güney doğusundan batısına bakmak zorunda kalıyorlar. Uzun ve çoğunun isteği dışında yaptığı bilinen vatani görev dahada uzar. Uzamasındaki sebepse, sebebini bildiği halde baştakilerin vatan adı altında biraz daha kendilerini yaşatmalarına ses çıkarmadan susmasıdır, adeta hastalanmış koyunlara kurban edilen sağlıklı bir koç gibi.

İşin en garip tarafı, üzerinde asker üniforması olmadan yaşamlarını yitirenler içinse kimsenin çıtı çıkmıyor sadece bu vatan evladları sırtlarında asker elbisesi varken değerli olur ve sözde kardeş olduklarını idia ettikleri insanlara karşı, sahip oldukları duyguların zere hesabı yapılmadan, birbirine kırdırıp ve sonra bu yitirilen canlar üzerinden vatan millet sakarya anlayışıyla çıkardan başka hiç bir şey hedeflemiyor, öte yandan TV"lere çıkıp bu kıyımdan nemalanan ve bir tafmış gibi birilerini bertaraf göstererek kınayanlar, ey o ekranlara çıkarken bile birilerinden icazet alarak 1.dereceden taşaronluk yapan sistem kalemşörleri, kınayacaksanız aynadan kendinize ve hafifçe sağınıza-solunuza bakın siz kınama mesajlarıyla uğraşırken bölge insanı sizin yalakalığını yaptığınız tekçi, kokuşmuş zihniyeti mahkum etmiş ve inanın sizler evladını yitirmiş bir ananın ne kınamasını nede lanetini hakediyorsunuz çünkü siz ve size benzeyenlerin kınanacak bir tarafı kalmamış.

Birde Demokratik Toplum Kongresinin, Demokratik Özerklik ilanı karşısında hoplayıp zıplayanlar, 21.yüzyılda yani daha yeni geçenlerde tekrar dünya haritası değişti ve bu değişikliği ilk tanıyan ülkelerden biriside Türkiye oldu. Düşünün Türkiye Afrika kıtasındaki bir halk, statüsünü belirlerken destekliyor ama birlikte yaşadığı ve hatta yıllardır kardeşiz notuklarıyla bu güne kadar varlıkları bile inkar edilmiş Kürd"ler kendi durumlarına ilişkin bir statü belirliyor veya böyle bir talepte bulunurken Afrikalı bir halka gösterilen anlayış nereye kayboluyor anlamıyorum. Birey olarak Kürd"lerin statülerinin anayasal bir çözüme kavuşması için alınan her kararın tarafı ve destekleyicisiyim...

Türkiye halklarına fayda getireceğine inanıyor ve bir önceki yazımda dile getirdiğim gibi ""hiç anlaşılmamaktansa yanlış anlaşılmanın daha iyi olduğuna inanarak"", öldürülmeden ve öldürmeden daha insanca, daha özgür ve onurlu bir yaşam UMUDUYLA.

Sadettin TAŞÇI

 

 • Yorumlar 4
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007-2015 Zap Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.