• BIST 107.579
 • Altın 151,411
 • Dolar 3,6601
 • Euro 4,3031
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 19 °C
 • Hakkari 19 °C
 • Diyarbakır 22 °C
 • Van 11 °C
 • Şırnak 23 °C
 • Mardin 23 °C
 • Batman 23 °C
 • Iğdır 18 °C
 • Muş 17 °C

Mardin Belediyesi'nde yolsuzluk şerhi!

Mardin Belediyesi'nde yolsuzluk şerhi!
Mardin Belediyesi'nin bir yıllık denetim raporuna şerh koyan BDP'li Denetleme Komisyonu'nun muhalefet şerhi kabul görmezken, BDP Mardin Belediye Meclis Grubu Sözcüsü Surri Şimdi, 2 yıldır denetleme komisyonuna koydukları muhalefet şerhinin kabul görmediğ

MARDİN - Mardin Belediyesi denetleme komisyonu üyeleri, 2011 yılı denetim raporunu önceki hafta tamamladı. AKP ve BDP'li üyelerin yer aldığı denetleme komisyonu 5 kişiden oluşuyor. Bunlardan 3'ü AKP'den 2'si ise BDP'li üyelerden oluştu. Raporu tek başlarına hazırlayıp meclisten geçiren AKP'li üyeler, BDP'li komisyon üyelerinin muhalefet şerhini ise görmezden geldi. BDP'li Denetleme komisyonunda yer alan Mehmet Şafi Demir ve Özlem Mungan'ın muhalefet şerhi koyduğu denetleme raporuna rağmen AKP'li 3 denetleme komisyonu üyelerinin oylarıyla AKP'lilerin hazırladığı denetleme raporu aynen geçti. BDP'li komisyon üyelerinin 2010 yılından beri koyduğu muhalefet şerhi maddeleri kabul görmezken, 2011 yılında da aynı uygulama devam etti. BDP'lilerin AKP'li Mardin Belediyesi'nin yapmış olduğu yolsuzlukları belgeleriyle ortaya çıkararak, denetleme raporunda yer almasını istedi. AKP'li üyelerin oy çokluğuyla raporda yer almayan 7 maddelik yolsuzluk maddeleri, denetleme raporunda tekrar yer almadı. 

Yolsuzluk belgelerine rağmen rapora alınmadı

BDP Mardin Belediye Meclis Grubu Sözcüsü Surri Şimdi, hazırladıkları raporları 2 yıldır denetim raporuna alınmadığını belirterek, tespit ettikleri yolsuzları AKP'li üyelerin keyfi muamelesi ile denetleme raporuna işlemediğini söyledi. Şimdi, muhalefet şerhi koydukları maddeleri denetleme raporuna alınmadığını ifade ederek, geçerliliği olmayan bir denetleme raporunun kabul gördüğünü belirtti. Şimdi, belediyede yaşanan yolsuzlukların hasıraltı edildiğine dikkat çekerek, "AKP'li Mardin Belediyesi'nin 7 Haziran 2011 encümen kararında, Savurkapı Mahallesi'nde Şadul Mevkii Çevik Kuvvet bitişiğinde taksi durağı açma isteği için M. Şerif Alihansoy adlı şahıs müracaatta bulundu. Belediye trafik komisyonunca yapılan incelemelerde, taksi durağı açma ve işletme yönetmenliğince 15 araçlık taksi durağı açmaya uygun olduğu tespit edildiği ve taksi durağının açılmasına ve araç başına 12 bin TL toplam 180 bin kayıt harcı alınmasına karar verildi. Mardin'de bir otogar bulunmasına rağmen 15 ayrı taksi durağın belediye tarafından yandaşlarına peşkeş çekildiğini gördük. Belediye 15 araçlık taksi durağın 12 bin TL gibi komik bir rakamla yandaşlarına tahsis etti. 50 bin TL'den verilmesi gereken duraklar, 12 bin TL gibi bir rakamla yandaşlara veriliyor" dedi. 

Denetleme raporu yargıya taşınıyor

Yaşanan yolsuzlukları belgeleriyle ortaya koymalarına rağmen hazırlanan denetim raporunda yer almadığına işaret eden Şimdi, diğer bir yolsuzluğun ise Mardin Belediyesi'nin organize sanayi bölgesinde 57 dönümlük yeşil alanlı arsanın satışında belediyenin zarara uğratılması olduğunu söyledi. Şimdi, konuşmasında "Şu an bu arsanın bir dönümü 40 bin TL'den bulunamazken, 57 dönümü 102 bin 660 TL'den verilmiştir. Yani 2 dönümü 102 bin TL'den satılması gerekiyordu. Ancak belediye zarara uğratılmıştır" ifadelerine yer verdi. Şimdi, bu iki yolsuzluğu denetim raporunda yazdırmak istediklerini, ancak muhalefetin şerhine rağmen denetim raporun meclisten geçtiğini belirtti. Şimdi, yaşanan yolsuzlukları önümüzdeki günlerce yargıya taşıyacaklarını kaydederek, belediye hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

Belediye yolsuzluk ile ilgili bilgi vermedi 

Mardin Belediye Başkanı M. Beşir Ayanoğlu’nun danışmanı Sefa Altuğ ise, denetim raporlarında uygulanmak zorunda olan kanun maddeleri gereğince meclise sunulan raporların olduğunu, ancak belediyede ayrı bir raporu meclis kararı ile kabul görmediğini söyledi. Altuğ, sadece bir denetim raporuna şerhlerin konulabileceğini belirterek, ayrı bir raporun hazırlanamayacağını ifade etti. BDP’li meclis üyelerinin hazırladıkları denetim raporunda yer alan yolsuzluk iddilarına ilişkin sorduğumuz soruya cevap veren Altuğ, bu konu ile ilgili bilgi veremeyeceğini ve cevap verebilmesi için yetkilendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. DİHA

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007-2015 Zap Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.