• BIST 88.735
 • Altın 229,442
 • Dolar 6,0368
 • Euro 6,8881
 • Hakkari 29 °C
 • Van 26 °C
 • Şırnak 35 °C
 • Diyarbakır 35 °C
 • Batman 35 °C
 • Iğdır 30 °C
 • İstanbul 33 °C
 • Mardin 35 °C
 • Ankara 29 °C
 • Muş 23 °C

ORTA DOĞUDAN, TEKNİK HÜKÜMETE…

Siyabend Fırat Çetin

 

‘’Biz bunların cahiliyle başa çıkamıyoruz. Okumuşuyla nasıl başa çıkacağız?’’

                                                                                                     Fevzi Çakmak…

İşte sizin olmasını istediğiniz üniversite modellerinde aradığınız maddelerden biri…

Kafalara bırakılması istenen kafatasını kalaylayarak bırakıyorsunuz ve ırkçı bir anlayışla üniversiteleri bölüyorsunuz. Ama asıl bölücülüğü siz yapıyorsunuz sonrada gerçek tarihi mareşallikle ödüllendiriyorsunuz. Teknik anlayışlarınıza karşılık veren tekniği terörist olarak suçluyorsunuz. 

Bir toplumun, unsurunun ve fikrinin yansıtılacağı tek yerdir üniversiteler.

Yeni bir neslin düşüncelerinin ülkeyle bağdaşlaştırılacağı yerdir;  üniversiteler ve gençler. 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi…

Her şeyden önce ismini aldığı bölge haline geldi.

Televizyonda izlerken tam bir Orta doğu manzarasıydı. Burası Filistin değil ODTÜ yani Türkiye de bir üniversite denilecek bir manzara. 

Düşünüyorum da acılı bir yıldönümün üstüne bir yıldönümü daha olması, olası Roboski katliamını unutturup daha büyük acılara tanıklık yapmamızı sağlayan diktatör bir yönetime yaraşır.

Bir yıl dönümden başka bir yıl dönüme şahit oluyoruz.

28 Aralık 2011… 

İleride Orta doğuda,  Dicle de, Yıldız da okuyacak Roboskili gençlerin,  çocukların katledildiği bir ülkede daha yıllarının dolmasına günler kala gidemedikleri üniversiteler ayrıştırılıyor. Üniversite başka bir üniversiteyi kınıyor ve fikir ayrılıklarına sürükleniyorlar.

Bizi bizden koruyan Hükümet ayrılıkçı ve ırkçı zihniyetiyle birlik ve beraberliği söküyor.

Bizi bizde koruyorlar… Telefonlarımızı dinliyorlar birbirimize tehlikeli şeyler söylemeyelim diye. Bizi tatsız gerçeklerden korumak için televizyonlarımızı kapatıyorlar, yazarlarımızı susturuyorlar.

Pankartları ve düşünceleriyle zehirlenmeyelim diye gençleri copluyorlar üniversite kapılarında.

Derin devlet unsuruyla çeteler kurup boğazımızı sıkıyorlar vatan millet uğruna hain ilan ediyorlar.

Bizi sizden, sizi bizden korumak için öldürüyorlar. Oysa siz ve biz bir toplumken ve ölülerimizin bile aynı toprağa giriyorlarken Toprak, vatan ve millet aşkının ölümcül şehvetiyle bizi bizden koruyorlar.

Orta doğu devletlerinin üniversitelerinde, konferanslarında kendi ülkesinde olup bitenlerden habersiz, Dünyanın öbür ucunda ölen birine ağlayıp kendi ülkesinde öldüren,  zihniyet ve fikir ayrılıklarının oluşmasını sağlayan bir hükümet, Orta doğuda aradığını bulamayınca Orta doğu üniversitesini Ortadoğu haline getirdi. Orta doğu da Müslüman kardeşleri için ağlayan hükümet Orta doğu üniversitesinde insanlarıyla kendi halkıyla savaşıyor ve kendisiyle çelişen bir ülke halini alıyor.

Ne o!  Orta doğuda Arap baharında gösterdiğiniz ilgiden sonra bir şey elde edemeyince,  Orta Doğu üniversitesinde uygulama yapıp Türk Baharını mı yaşatıyorsunuz?

Denizler, Hüseyinler ve Yusufların başkaldırışından korkuyorlar. Saltanatlarının, olası bir devrimle yıkılmasından korkuyorlar.

Eskinin her zaman muhafazası kolaydır ve insanların hoşuna gider.

Fakat yeni her zaman tedirgin eder.

Bir yazıya bu kadar acıyı bu kadar zorbalığı ve bu kadar ırkçılığı sığdırmak çok acı.

2013 e iki kala yaşananlar seneye bu vakit anılırken eminim ki keşke hiç yaşanmasaydı denilecek. ODTÜ’yü kınayan üniversitelere plaket verilir mi bilmem ama bildiğim şu ki fikirler çakıştıkça ilerleyemeyeceğimiz kesin. Üniversiteler bilim ve ilim yeri olduğu kadarda; yeni fikirlerin, buluşların, mücadelenin yaşam kaynağıdır.

Her sene anılanlar olmaya; Hrant olmaya, Roboski olmaya, ODTÜ olmaya, Denizleri Yusufları Hüseyinleri yaşamaya devam edeceğiz.

Bir Gün Mutlaka…!

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007-2015 Zap Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.