• BIST 96.957
 • Altın 242,003
 • Dolar 6,2551
 • Euro 7,3205
 • Hakkari 25 °C
 • Van 23 °C
 • Şırnak 31 °C
 • Diyarbakır 33 °C
 • Batman 32 °C
 • Iğdır 25 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Mardin 34 °C
 • Ankara 22 °C
 • Muş 18 °C

Rusya’ya Yaş Sebze Meyve İhracatı Karayolu İle Yapılacak

Rusya’ya Yaş Sebze Meyve İhracatı Karayolu İle Yapılacak
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) heyeti Karadeniz’den Rusya’ya karayolu ile yaş sebze meyve ihracatının başlaması için Vladikafkaz’da yaptıkları görüşmeler neticesinde ihracatçılara hizmet verecek depoların kiralanması için protokol imzaladı.

- Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) heyeti Karadeniz’den Rusya’ya karayolu ile yaş sebze meyve ihracatının başlaması için Vladikafkaz’da yaptıkları görüşmeler neticesinde ihracatçılara hizmet verecek depoların kiralanması için protokol imzaladı.

Konuya ilişkin bilgi veren DKİB Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Rusya’ya karayolu ile kısa sürede ulaşımı sağlayacak olan Gürcistan üzerinden transit geçişli Kazbegi/Verhni Lars kapısından DKİB tarafından yürütülen yoğun temaslar sonucu yaş meyve sebze ihracatına izin verildiğini ve söz konusu kapının bu sektörde aktif hale geldiğini hatırlatarak, “İzin prosedörlerinin akabinde 19 Şubat tarihinde de Rusya Federasyonu Federal Bitki Karantina ve Veterinerlik Servisince bu kapıdan ihracat yapabilecek yetkinliği onaylanmış firma listeleri yayınlanmıştı. Bu kapsamda bu firmalarımızın tabii olacağı prosedürler hakkındaki detayların müzakere edilerek protokole bağlanması ve ihracatçılarımızın ürünlerini depolayacakları depoların kiralanması amacıyla Birliğimiz organizasyonuyla, Birliğimiz yetkililerinden ve bölgemizin önemli yaş meyve sebze ihracatçısı firmalarından oluşan 12 kişilik resmi bir heyet ile 11-14 Mart 2014 tarihlerinde Rusya Federasyonu Kuzey Osetya Alania Cumhuriyeti Vladikavkaz kentine yönelik resmi bir ziyaret programı gerçekleştirdik” diye konuştu.

BÖLGENİN İLGİSİ MEMNUNİYET YARATTI

Gürdoğan, iki bölge arasındaki ticaretin sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesinin sağlanmasını temin etmek amacıyla gerçekleştirilen resmi ziyaret programı kapsamında Kuzey Osetya Alania Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığında Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, Federal Bitki Karantina ve Veterinerlik Servisi üst yetkilileri, Verhni Lars Gümrük İdaresi başkanı, Sınır Gümrük Muhafaza başkanı, Kuzey Osetya vergi dairesi üst düzey yetkilileri, Tarım bakanlığı üst düzey yetkililerinin katılımı ile bir toplantı tertiplenerek süreç konusunda ihracatçılarımıza bilgilendirme yapıldığını dile getirdi.

Gürdoğan sözlerine şöyle devam etti: “İthalat işlemlerinde ve bölgelerine yapılacak yatırımlarda her türlü kolaylığı gösterecekleri yetkililer tarafından heyetimize ifade edilmiştir. Ayrıca, Doğu Karadeniz Bölgemizin bu Bölgeye göstermiş olduğu ilgi ve söz konusu kapının açılması konusunda Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği’nin gayretli çalışmalarından dolayı teşekkür ve memnuniyetlerini ifade etmişlerdir. Söz konusu toplantılarda Bölgemizden yaş meyve ve sebze ürünlerinin Vladikavkaz kentine ve hinterlandı diğer bölgelere sevkiyatında; araçların yüklerini boşaltma ve aktarma yapacağı belirli bir aktarma ve depolama alanının tayin edilmesi, bu bölgede bir Türk Lojistik ve Aktarma Merkezi kurulmasına yönelik olarak uygun olabilecek arazi ve alanlar heyetimize gösterilerek bu alanlarda incelemelerde bulunulmuştur. Bunun yanında, ihracatçılarımız şu anda ürünlerini depolayabilecekleri soğuk havalı depolarda incelemelerde bulunmuş ve bu depoların kiralanması konusunda gerekli görüşmeler yapılarak ön protokoller imzalanmıştır.

ÇÖZÜM BEKLEYEN GEÇİŞ BELGESİ SORUNU DA AKTARILDI

Bunun yanında, şu anda Rusya Federasyonu ile karayolu taşımasında önemli sorun olarak karşımıza çıkan ve hala çözüme kavuşturulamayan geçiş belgesi (dozbola) yetersizliğinin önüne geçilmesi amacıyla Vladikavkaz’da yetkililere, ihraç yüklerinin boşaltılacağı depolara kadar ihraç taşıtlarımızdan geçiş belgesi aranmaması durumu teklif edilmiş ve yetkililerde bu konuyu üst makamlar nezdinde görüşerek tarafımıza bilgi vereceklerini belirterek bu duruma olumlu bakış sergilemeleri bizleri memnun etmiştir.

KAZAKİSTAN’A ULAŞILMASI SEKTÖRE YENİ BİR PAZAR KAZANDIRACAK

Yaş meyve sebze sektörü açısından Rusya Federasyonu’nun Bölge’nin en öncelikli pazarlarımız arasında yer aldığına vurgu yapan DKİB Başkanı Gürdoğan, “Sektör ihracatının yüzde 50'ye yakını Rusya Federasyonu’na yapılıyor. Deniz yoluyla yapılan ihracatta limanlarda yaşanan yoğunluk ve beklemeler sonucu ihracatçılarımızın yaşadığı mağduriyet, bu kara yolunun aktif olarak kullanılması ile büyük oranda önlenmiş olacaktır. Kazbegi-Verhni-Lars kapısının diğer alternatiflere oranla çok daha kısa mesafede olmasının, kapının Basitleştirilmiş Gümrük hattı kapsamına alınması ihracatçılara önemli rekabet imkânı sağlayacağı aşikardır. Ayrıca, bu güzergahtan son yılların yükselen hedef pazarlardan biri olan Kazakistan'a da kısa sürede ulaşılabilmesi sektöre yeni bir başka pazar kazandırmış olacak ve diğer sektörlerde de yeni bir ihracat güzergahı olarak önemli avantajlar sağlayacaktır. Bunun yanında, karayolu ulaşımında en önemli sorunlarımızın başında yer alan geçiş belgesi yetersizliği sorununun ortadan kaldırılması ve Doğu Karadeniz Bölgemize de bu kapı potansiyeli ölçeğinde Rusya geçiş belgesi tahsisi yapılması için konuyu Ulaştırma Bakanlığımıza aktararak, çözümü noktasında girişimlerimiz devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007-2015 Zap Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.