• BIST 88.735
 • Altın 229,442
 • Dolar 6,0368
 • Euro 6,8881
 • Hakkari 29 °C
 • Van 26 °C
 • Şırnak 35 °C
 • Diyarbakır 35 °C
 • Batman 35 °C
 • Iğdır 30 °C
 • İstanbul 33 °C
 • Mardin 35 °C
 • Ankara 29 °C
 • Muş 23 °C

Saygınların, Saygı(SIZ)lara Mektubu…

Siyabend Fırat Çetin

Bugün sizin gözlerinizi yormayacağım ve sürekli okuduğunuz, duyduğunuz, gördüğünüz şeyleri yazmayacağım. Sürekli basında gördüğünüz cümleleri tekrarlamayacağım. Her gün gördüğünüz sürü halindeki sür manşetleri burada yazmayacağım. Ve sürekli üçüncü sayfa haberlerini size hatırlatmayacağım. Kazanılan veya kaybedenden bahsetmeyeceğim ve hatta ‘’ durum iyiye gidiyor’’ veya ‘’kriz teğet geçti’’ diye bir şeyde tekrarlamayacağım. Çünkü merkezden darbeleniyoruz. Size sütten dili yanan çocuklardan da bahsetmeyeceğim, çağımızın miniklerinin zehirlenmesi televole haberlerinin boyutunda yerleşmeyecek kadar küçük ve önemsiz görülüyor.

Yazımı yazarken mayısı hatırlayıp doğada yazacağım. Mayıs ayının polenlerini kâğıdıma döküp kalemimle üstünden geçeceğim ve izini sizlere armağan edeceğim. Ama mayıs ayın da bir başka dalıyor insan, yaşadığı günlerin geçmişten gelen izleri bir başka üzüyor. Tam da ipler salıncak ve hamaklar yapılacak bir zaman ve bir başka güneş, ama dedim ya bir başka olmasının sebebi de o ipler.   

Bu yazımda size bir koca deniz armağan ediyorum içinde umut yelkenleriyle derin maviliklere giden bir gemi. Üç fidan armağan ediyorum size. Kendi başbakanını asıp yelkenleri suya indiren bir ülkeden bahsetmek istiyorum size. Size hainlerden değil kahramanlarda söz etmek isterdim fakat kahramanlara karşı olan hainlerden bahsetmek daha doğru olur diye düşünüyorum çünkü siz gerçekleri seviyorsunuz. Size sürekli sunulanlardan değil saklananlardan bahsedilmesini istiyorsunuz ama saklananlardan bahsedilmediği sürece bu ülkenin gerçeği tarihin tozlu sayfalarından ziyade gömülmek isteniyor.

Yazımın girişi Rodrigo’nun gitar konçertosuyla oluyor ve salıyorum salımı denizlere ve bütün yolların kesiştiği yere. Bütün her şey güneşinden, denizinden, havasından ibaretmiş meğer hayat. Kısalan ömürle dolan denizlermiş meğer. Her dökülen ter meğerse kan olarak dönüyormuş insanlara. Her seçim bir kaybediş ve her kaybediş bir seçim değildi.

Fakat sürünüzden ayrılıyorum. Sizin kuzunuz, sizin kurdunuz değilim artık. İhtilallerden kuşkulanıyorum artık, isyanlara yakınlığım artıyor. Marşlarınızla heyecanlananlar size meydan okuyor ve ülkede gazeteci sayısı, sayısız yalanları sayısız gerçeklere dönüştürebilmek için sayısını bilmediğimiz suçlarla suçlanıyor. Cellatları kahraman, yazarları salak diye belleyen bir ülkenin yazısını yazmak beni yoruyor. Sizin gemilerinizde yer almak bile ürkütüyor insanı. Thommaso Campenella kaçmak üzere bir Türk gemisine binmek üzereyken ihbar edildi ve yakalandı. Yıllarca işkenceye maruz kaldı.

Sallanan sandalyenizde oturup yıllarca, binlerce insanı ipte sallandırdınız. Havuz keyfi yapıp binlerce insanı kuyuya attınız. Bu size yeterince keyif vermedi üstüne üstlük bunu yapmaya da kürt halkını soykırarak devam ediyorsunuz.

Evet ben de bu yazıyı yazdığım için suçlanacağımı biliyorum ve her seçim bir kaybediş olduğu gibi kazananında bir gün kaybedişlerle ve kaybedenlerinde kazanımlarla tanışacağını umut ederek yazıyorum.

Sizin kahramanlarınız benim kahramanlarım değil, sizin cellatlarınıza saygı duymayacağım, sayılmadığınız için sayın ünvanını kullanmayacağım sayısız cellatlarınıza. Sonunu bilmediğimiz bir yol sonunda umut ışığıyla el sallasa bile yaşayarak kazanacağız.

Denizlerin, Yusufların, Hüseyinlerin yaktığı devrim ateşi bizi aydınlatacak yol boyunca. Umutlar onlarla alevlenecek ve inanılan gerçekler yaşanılacak, umut dağlarla var olacak…

ÎDAM EDİLEN ÖNEMLİ KÜRT LİDERLERİNİN SON SÖZLERI...

ŞEYH SAİD: Dünya yaşantımın sonu geldi. Ulusum için kurban edildiğimden dolayı pişmanlık duymuyorum. Yeter ki torunlarımız bizi düşmanlarımızın önünde mahcup bırakmasınlar.
 

SEYİT RIZA: Ben sizin yalanlarınızla, hilelerinizle baş edemedim buna dert oldu. Ben de sizin önünüzde diz çökmeyeceğim bu da size ders olsun.

HINISLI XALİD CİBRİ BEY: Karşınızda yalnız değilim. Arkamda İran, Mezapotamya ve Türkiye'de muazzam bir Kürt ulusu bulunmaktadır.
Bugün beni asıyorsunuz, fakat hiç şüphemiz yoktur ki yarın torunlarımız da
sizleri yok edeceklerdir.
 

ŞEYH ABDÜLKADİR(SENATÖR): Zaten sizler yakma ve yıkma konusunda büyük bir şöhrete sahipsiniz. Burasını da Kerbela'ya çevirdiniz. Şunu biliniz ki dehşet ve insafsızca sömürü ile şan ve şeref kazanılmaz.
 

YUSUF ZİYA BEY(Bitlis Milletvekili):Bize mevki ve rütbe bahşetmek suretiyle bizi aldatabilirsiniz endişesi içindeydim. Şükür Allah'a ki bizi mermi ve iple karşılıyorsunuz ve bundan dolayı biz hiç pişman değiliz. Verdiğiniz ders sayesinde torunlarımız öcümüzü alacaklardır.
 

DOKTOR FUAD BEY (Diyarbekir'li): Vatanım için yiğitçe kurban olmayı daima düşünürdüm. Şüphesiz ki asılmakta olduğumuz bu toprağa
bağımsızlık bayrağı dikilecektir.
 

AVUKAT TEVFİK BEY (Diyarbekir'li):Cesedimi bütün dünyaya gösteriniz ve herkes bilsin ki kişisel haklar için değil, ulusal haklar için savaşıyorum. Yaşasın Kürdistan…!
 

KOÇZADE ALİ RIZA BEY (Bitlis'li): Elimdeki silahı ulusuma karşı kullanmayıp düşmanımız Türk'e karşı yöneltmiş olduğumdan dolayı mutluyum. İşte şimdi hayatımı Kürtlük için kurban ediyorum.
 

ŞAİR MOLLA ABDURRAHMAN (Siirt): Sefiller!... Sizi ayağımızın altında çok alçak ve küçük görüyorum. Biliniz ki Kürt bir ağaç değildir, ölür fakat eğilmez!..
 

HANİZADE ŞAİR KEMAL FEVZİ (Bitlis'li): Cennet Kürdistan bizimdir. Ev sahibi biziz ve kim ne derse desin biz yine içeri gireceğiz, buna hiç bir güç engel olamaz, çünkü O bizimdir....

Devrimin, barışın ve özgür mücadelenin olanca sıcaklığıyla…

Bir Gün Mutlaka…!                                                                                                                                                                  

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007-2015 Zap Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.