• BIST 107.212
 • Altın 151,535
 • Dolar 3,6828
 • Euro 4,3280
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 18 °C
 • Hakkari 16 °C
 • Diyarbakır 23 °C
 • Van 12 °C
 • Şırnak 23 °C
 • Mardin 26 °C
 • Batman 24 °C
 • Iğdır 17 °C
 • Muş 17 °C

Şemdinli Newrozu coşkulu başladı

Şemdinli Newrozu coşkulu başladı
Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde binlerce kişi Newroz'un kutlanacağı Pesan çayı kenarındaki Newroz alanına akın etti.

ECEVİT BAY / ZAP HABER

ŞEMDİNLİ - 17 Mart tarihinde yapılması planlanan ancak olumsuz hava şartları nedeniyle bugüne ertelenen Şemdinli’deki Newroz kutlamaları büyük bir coşku ile başladı. Kiras-Fistan, Ran û berguz, şal û şepik kıyafetlerini giyen binlerce Şemdinlili sabahın erken saatlerinden itibaren, Newroz’un kutlanacağı Goman dağı karşısındaki pesan çayı kenarındaki Newroz alanına akın etti.

fotog.jpg

Polis ve askerin zırhlı araçlarla aldığı yoğun önlemler dikkat çekerken, Hayal köprüsü ve Newroz alanı girişinde polis, alanda ise kadın ve erkeklerden oluşan BDP’liler üst araması yaptılar. Alana sığmayan kitle tepelerde, yamaçlarda ağaç gölgesinde kutlamayı izlerken, bazı yurttaşlar da piknik yaptı.

“Özgür önderlik özgür Kürdistan” şiarı ile düzenlenen etkinliğe Şemdinli merkezin yanı sıra, çevre köylerden de yoğun katılım sağlandı. Newroz alanına PKK Lideri Abdullah Öcalan'nın dev posterleri, Paris’te katledilen 3 Kürt kadını ile Halepçe katliamını anlatan ‘Em ji we bîr naken’ posterleri ile  üzerinde "Reber Apo’ya Özgürlük, Kürdistan’a statü”, “Özgür yaşam için demokratik özerklik”, “Newroz azadiye, Newroz tekoşîne”, “Newroz pîroz be”, “Bo aşitiyek bi rumet an azadî an azadî”, “Onurlu bir barış ve özgür bir ülke şiarıyla tüm halkımızın Newroz bayramını kutluyoruz" yazılı pankartlar asıldı.

Şemdinli Newroz kutlamasına Aralarında BDP Eş Genel Başkanı Hamit Geylani, Hakkari Milletvekilleri Esat Canan, BDP Hakkari İl Başkanı Miraz Çallı, İl Genel Meclisi üyeleri, BDP İl ve İlçe yöneticileri, İl ve ilçelerden belediye başkanları, BDP İl, ilçe ve belde Belediye Eş Bakan adayları, sivil toplum örgütü temsilcilerinin de bulunduğu binlerce yurttaş katıldı. Newroz kutlaması Çerxa Şoreşi eşliğindeki bir dakikalık saygı duruşuyla başlandı.

ÇALLI: NEDEN TÜRKİYE'NİN BATISINDA BARIŞ NÖBETİ YOK?

BDP Hakkari İl Başkanı Miraz Çallı yaptığı konuşmada Diyarbakır Newroz’una değinerek, “Bu ülkede sadece Kürtler barış için çaba sarf ediyor. Neden Türkiye’nin batısında barış nöbetleri yok? Önderlik bugün Kürt halkı ve devlet arasında bir köprü oldu. Bugün görüyoruz ki Türkiye’nin batısında kan ve ölümler var, savaşa hazırlık var. Cezaevindeki hasta tutsaklar biran önce serbest bırakılmalı. Buradan cezaevinde olan tüm hasta tutsakların Newroz’unu kutluyorum” dedi.

YILMAZ: BİZİM SORUNUMUZ SAYIN ÖCALAN'I ÖZGÜRLEŞTİRMEKTİR

“Bugün Kürt halkının direnişinin yükseldiği gündür” diyen BDP Şemdinli Eş Başkan Adayı Seferi Yılmaz ise, “Önümüzde 30 Mart yerel seçimleri var. AKP bu halk üzerinde yine çeşitli hesaplar yapıyor. Ama ben tüm sistem partilerinin hesabını 30 Mart’ta bozacağınıza inanıyorum. Şemdinli kutsal bir şehirdir. Bizim sorunumuz belediye veya milletvekili olmak değildir. Bizim sorunumuz Sayın Öcalan’ı özgürleştirmektir. Onu özgürleştirmeyene kadar bize uyku, yemek, su haramdır. Şemdinli halkının gençlerine, kadınlarına, halkına güveniyorum. An Kurdistan, An Kurdistan” dedi.

YILDIZ: ŞEMDİNLİ HALKI BARIŞIN DA ÖNCÜLÜĞÜNÜ YAPACAK

BDP Şemdinli Belediye Eş Başkan Adayı Nahide Yıldız da Şemdinli halkının newrozunu kutlayarak başladığı konuşmasında, “Sayın Öcalan dünkü mektubunun sonunda şöyle demişti, ‘Biz savaşırken korkmadık, barışırken de korkmayacağız’ demişti. Şemdinli halkı direnişin öncülüğünü yapmış bir halktır. Nasıl ki direnişin öncülüğünü yaptınız barışın da öncülüğünü yapacağınıza inanıyorum. 30 Mart’ta hep beraber Şemdinli’nin ampullerini söndüreceğiz” dedi.

CANAN: DÜN NEWROZU REDDEDENLER BUGÜN ATEŞİN ÜZERİNDEN TAKLA ATARAK ATLIYOR

Kürtçe ve Türkçe bir konuşma yapan BDP Hakkari Milletvekili Esat Canan ise Kürt halkının çok ağır bedellerle Newrozu Türkiye’ye kabul ettirdiğini belirterek, “Daha önce Newrozu yapamazsınız diyenler onlar bile bugün Newroz ateşinin üzerinden takla atarak atlıyorlar. Bütün dünya, bütün Türkiye de gördü ki bu bir gerçekliktir. Bu gerçeği eninde sonunda kabul etmek zorunda kaldı” dedi.

30 Mart yerel seçimlerinin Kürtler açısından kendi kaderini belirleme niteliği taşıdığını belirten Canan, “Seçimlere en doğru zeminde hazırlanan parti Barış ve Demokrasi Partisidir. Diğer partielrin seçim mitinglerine baktığınızda kavga, gürültü, dedikodulardan başka bir şey bulamazsınız. Ama biz BDP olarak bu ülkenin en temel meselesi olan Kürt meselesini demokratik yollarla çözmek için yola çıktık. Bizim mücadelemiz haklı bir mücadeledir. Biz herkese diyoruz ki bugüne kadar bize destek vermemiş olan Şemdinliler varsa, ikna edemediğimiz Şemdinliler varsa onlara sesleniyorum siz de gelin bu barış ve özgürlük mücadelesine destek verin. Destek verin ki sivil siyaset biraz daha yol alsın.

"ÇÖZÜM SÜRECİ İÇİN EN BÜYÜK TEŞEKKÜR ÖCALAN'ADIR"

“Oylarınızı BDP’ye vererek Serok Apo’nun elini sandığa giderek güçlendirin” çağrısında bulunan Canan şöyle devam etti: “Geçtiğimiz yıl barış süreci, demokratik çözüm süreci yaşandı. Allaha şükürler olsun ki kan dökülmedi. Bu süreci sağlayan herkese biz teşekkür ediyoruz. Ama en büyük teşekkür İmralı’da Sayın Öcalan’adır. Kan dökülmedi, dün okunan mektup sürecin devamı yönündedir. O nedenle hepimiz bu sürece sahip çıkmalıyız. Vereceğiniz her oy çok önemlidir. Kürt meselesi güvenlik sorunu değildir. Bu ülkede adam başına yarım aspirin düşerken, yine kişi başına 2 tane tank düşmektedir. 2 tane el bombası düşmektedir. Böyle bir ülke kalkınamaz. Şemdinli’de  Kürdistan’da on bin kişiye bir sağlık ocağı düşerken, on bin kişiye 10 tane karakol, 20 tane nizamiye düşmektedir. Böyle çözemesiniz meseleyi. Hükümetin, devletin bu bölgede uyguladığı bu politikayı derhal değiştirmesi gerekir. Gerdi bölgesinde Kürdistan sınırında askerler sınırlara dizilerek insanların geliş gidişleri engellenmiş durumda. Nedir bu korku? Neyden korkuyorsunuz. Kürt halkı Türk halkı ile birlikte yaşamak istiyor. Niçin bunu kabul etmiyorsunuz? Niçin bunu engellemek istiyorsunuz? Akraba Kürtlerin bir araya gelmesinden neden korkuyorsunuz? Artık Türkiye’nin bu korkuyu geçmesi lazım. Sistem partilerine oy veren kesimlere sesleniyorum, lütfen siz de çıkın bunu bir kez daha iyi değerlendirin. AKP’ye giden her oy Kürt sorunun demokratik çözümünü zorlaştırmaktadır. Bu büyük bir vebaldir. Bu vebalin altına girmeyin.”

GEYLANİ: 30 YIL ÖNCE KÜRTÇE SERBEST OLSAYDI BU SAVAŞ OLMAZDI

BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Hamit Geylani, Newroz’un Kürdistan coğrafyasında çok önemli, onurlu ve kutlu bir bayram olduğunu belirterek, “Kürt halkı Mezopotamya coğrafyasında kadim bir halktır. Anadil, 15 bin yıldır tüm zorba ve asimilasyonlara karşı, zalimlere karşı varlığını sürdürmüş ve 2014 Newroz’una ulaştırmıştır. Barışın, demokrasinin alt yapısı, ana dilin varlığıdır. İnanıyorum ki 30 yıl önce Kürt halkının dili yaşamın her alanında özgür olsaydı bu kirli savaş, 30 yıllık savaş olmazdı. Olsaydı bile 1-2 yılda biterdi. Çünkü dil özgürse, siyaset özgür olur, toplum özgür olur, bölge özgür olur. Newroz, insan ve insanlığın barışıdır. Yaşasın Kürt halkının birliği” dedi.

Diyarbakır Newrozu’unda okunan Öcalan’ın mesajından söz eden Geylani, “Demokratik Özerkliğin yol haritası halkımız içindir. Kürt halkı kendi kendini yönetsin de diye böyle bir proje var. 30 Mart’ta Kürt halkının başarısı demokratik özerkliğin başlangıcı olacaktır. Bugün seçimler 2 güç arasında var. Birisi karanlık, kirli güçtüri AKP, Cemaat, CHP ve MHP’dir. Her dört güç de 30 yıllık savaşın suçlularıdır. Onlar dost ve kardeştir. Mevzubahis Kürtler olunca hepsi bir oluyor. İkinci güç ise demokrasi, barış, insanlık gücüdür. O güç BDP ve HDP gücüdür” dedi.  Geylani son olarak herkesi PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan imza kampanyasına katılmaya çağırdı.

Yapılan konuşmaların ardından Federal Kürdistan Bölgesi’nden gelen Kürt sanatçı Ehmet Zebari ile Şemdinli Guldexwin Kültür Merkezi’ne bağlı müzik grupları sahne aldı.

 

HABERİN GÖRÜNTÜLERİ YAYINA HAZIRLANIYOR

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007-2015 Zap Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.