• BIST 106.474
 • Altın 151,840
 • Dolar 3,6440
 • Euro 4,3033
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 9 °C
 • Hakkari 5 °C
 • Diyarbakır 16 °C
 • Van 7 °C
 • Şırnak 9 °C
 • Mardin 11 °C
 • Batman 17 °C
 • Iğdır 6 °C
 • Muş 5 °C

Silopi'de halk belediyeciliği kazanacak

Silopi'de halk belediyeciliği kazanacak
Bir yanında görkemli tarihi ile Cudi, öte yanında anlamsız sınırların, çitlerin gölgesindeki Zaho...

Birilerine göre bir ülkenin bitiş çizgisi, birilerine göre ise başka bir ülkenin odak noktası. Silopi, ekonomik bağımsızlığını çok yıllar evvelinden eline almış, yetmezmiş gibi bağrına üç tane termik santral saplanmış Botan'ın kadim kenti. 


BDP'nin Silopi Belediye eşbaşkan adayları, mücadelenin içinden gelen Emine Esmer ve Seyfettin Aydemir. Kendileriyle Silopi'yi 30 Mart sonrasında nelerin beklediğini konuştuk...

-Hem Silopi halkı hem de biz, sizi tanıyabilir miyiz? 

Emine Esmer: 1980 yılında Cizre'de doğdum. Küçük yaşlarda mücadele ile tanıştım. Çocukluk ve gençlik yıllarında duygusal bir bağlılıktı. Berivan hevalin şehadeti ile daha çok bağlandım. 10 yıl cezaevinde kaldım. 2004'te çıktım. Çıkar çıkmaz çalışmalara devam ettim. Batman Selis Kadın Derneği'nde 3 yıl çalıştım. Kadın tecavüzleri, kadın intiharları üzerine eğildim. 

Seyfettin Aydemir: Beytüşşebaplıyım. Orada doğdum, büyüdüm. Evliyim, altı çocuğum var, torunlarım var. Öğretmenlik yaptım yıllarca. Emekli oldum. Çeşitli emek örgütlerinde görev aldım. Demokratik siyaset yolunda çalışmalar yürüttüm partimizin çatısı altında. O yıllar, failimeçhul cinayetlerin yoğun yaşandığı yıllar olduğu için siyaset yapmak da oldukça zordu. DTP çatısı altında, Adana'da, ilçelerinde yöneticilik yaptım. KCK operasyonlarından nasibimizi aldık. Şimdi tekrardan yeni görevlerle yolumuza devam ediyoruz.

-Eşbaşkanlık sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu sistem yerel yönetim politikalarına nasıl yansıyacak? Halk için eşbaşkanın önemi nedir?

Emine Esmer: Kadın elinin değdiği her yer güzelleşiyor. Ama erk zihniyet yani devlet zihniyeti, kadını sadece dört duvar arasına hapsetmek istiyor. Kadının daha vasat işlerle meşgul olmasını istiyor. Çocuk doğursun, yemek yapsın. Erkeğin yapmayı istemediği işleri kadına dayatıyor. Kadını köleleştiriyor. Kürt tarihinde kadın bu erk sistemle sorununu ispatlamış ve bununla mücadelesini vermiştir. Sadece genel siyasette değil, yerel yönetimlerde de kadınların mücadeleyi sürdürmesi için eşbaşkanlık sistemi bir olanak olmuştur. Kolay bir yol değil. Eşbaşkanlık sistemini biz başlatıyoruz. Bunun Ortadoğu'da da bir örnek olacağının teminatını veriyoruz. Bir şeyin öncülüğünü yapmak kolay değildir. Eksiklikler olacaktır. Ama bunu başarabileceğimizi biliyoruz. Kadınlar artık eşbaşkanlık sistemiyle daha özgüvenli olacak. Bu da önümüzdeki dönemde siyasetimize yansıyacak. 

Seyfettin Aydemir: Partimizin öngörüsü evrensel bir karara imza attı. Eşbaşkanlık sistemi ile kentlerde, ilçelerde daha ulaşılabilir, daha duyarlı, daha sorun çözücü bir anlayış esas olacaktır. Üstelik bu Kürt kadın hareketinin geldiği noktayı, başarısını görmemiz için de bir işaret. Kadın hareketi evvelden kota ile başlattığı uygulamayı bu eşbaşkanlık sistemi ile yürütüyor ve artık şehirlerimiz daha eşit, ayrımcılıktan daha uzak olacak. Bunu pratiğe dökeceğiz.

-Silopi'de ne tür eksiklikler gözlemliyorsunuz? İhtiyacı olan en önemli şey nedir Silopi'nin?

Emine Esmer: Aslen Cizreliyim ancak Silopi'yi de iyi tanıyorum. Biz mücadelenin içinde yer alanlar için memleket ayırt edilmez. Silopi'nin sosyolojik yapısını biliyorum. Açlık grevleri ve daha öncesinde 2009'da çalışma yürüttüm, o dönemden de biliyorum. Belediye iki dönemdir bizde. Arkadaşların emekleri için teşekkürler fakat bu dönem farklı bir projeyle biz gidiyoruz. Belediyenin asli görevlerinin yani su, elektirik, yol, gibi görevlerin üzerine çıkmayı hedefliyoruz. Biz halkı esas alacağız. Meclisler kuracağız. Halk evleri kuracağız. Kadınların çalıştığı sağlık merkezleri kuracağız. Bu eksikleri görüyorum. Bizim çalışmamızın da ekseni budur. Yerel yönetim anlayışımız artık eskisinden farklı. Silopi'nin eksiklerini, Silopi halkıile belirleyecek, çözümü onlarla birlikte getireceğiz. 

Seyfettin Aydemir: Partimiz üç dönemdir bölgede iktidar. Bundan dolayı da bir deneyimi var. Silopi için de bu geçerli. Sorunları var. Acil çözüm bekleyen belediyecilik işleri var. Çok iş var. Bunun bilincindeyiz. Ancak Emine arkadaşın da dediği gibi, bizim bunların üzerine çıkacak bir anlayışımız var. Halk belediyeciği gelecek Silopi'ye. Herşey 30 Mart sonrasında başlıyor. Bizi bekleyecen en acil iş, bu anlayışı halkımıza ulaştırmak. Halk belediyeciliği nedir? Gençlik meclisleri, kadın kooperatifleri nedir bunları birlikte öğrenecek ve uygulayacağız. Şeffaf bir yerel yönetim anlayışı bekliyor Silopi'yi.

-Önümüzdeki dönem Silopi’de kadın politikası bağlamında neler göreceğiz peki, şiddeti önleyecek, kadını ekonomik olarak kalkındıracak, bireysel özgürlüğünü kazandıracak projelerin ipuçlarını alabilir miyiz sizden?

Silopi'ye dışarıdan bakıldığında, Silopi'nin sosyal bir şehir olduğu anlaşılıyor. İçinde yaşadığı zaman da insan bunu görüyor. Bir kadın özellikle de genç kadın potansiyeli var. Kadınlar özellikle ekonomik ve eğitim boyutuyla geride bırakılmışlar. Ekonomik boyutta kadın kendi ayakları üzerinde duramadığı için kendi iradesini ortaya koyamama durumu olabiliyor. Tüm etkinliklerde kadınlar öncülük ediyor. Ama geri evine dönüyor. Ekonomik olarak kendisine yansımıyor. Kadın kooperatifleri açılabilir. Kadın parkları açılabilir. Böylece kadına özgür bir alan açabiliriz. Kendi hayatını kurmasına yardımcı olabiliriz. O zaman şehir daha güzel olacak göreceğiz. Erken evlilikler, para karşılığı evlilikler, ikinci evlilikler... Bir kere herkes şunu net olarak bilsin ki, hareketimiz bu dayatmaların tümüne karşıdır. Ve karşı mücadele etmekle yükümlüdür. Eskiye oranla azalmış durumlar bunlar. Ancak yenilerinin olmaması bizim parti politikamızdır. Silopi'de bir kadın akademisi var. Bu akademiyi daha fazla devreye sokacağız. Daha kadın bir Silopi'de yaşayacağız önümüzdeki dönem.

Seyfettin Aydemir: Kadın arkadaşlarımızı eşit bir yaşama kavuşturmak, onların sorunlarını çözmek için elimizden ne geliyorsa yapmakla yükümlüyüz. Ancak şunu da belirtmek gerekiyor ki, biz önümüzdeki dönem, kadınların kendi kendi yöneteceği, kendi sorunlarını kendilerinin çözeceği bir anlayış ve yönetim bilinci ile hareket edeceğiz. Kadın meclisleri bu anlamda bizim perspektiflerimizden biridir. Şiddet olsun, taciz olsun, tecavüz olsun her türlü baskı yöntemlerini sıfıra indirinceye dek Silopi'de yapacak çok işimiz var. Biz kadını güçlendirirsek kenti de güçlendiririz. Ekonomiyi de güçlendiririz. Kenti güzelleştiriririz. Feodalizmi, aşiretçiliği Silopi'de zayıflatacağız. Kadınlar kazanacak.

Emine Esmer: Kürt halk önderi Sayın Abdullah Öcalan'ın da söylediği gibi, "Kadın devrimi, bir sosyal devrimdir" sözü boşuna değil. Anlayışımız bu yönde.

-Gelelim gençlik politikalarınıza. Yüksek bir genç nüfus var. Onlar için planladıklarınız nelerdir. Bu genç enerjiyi nasıl değerlendirecek ve onlar için neler yapacaksınız şayet kazanırsanız?

Emine Esmer: Kadınlar ve gençler direnişin simgesidir. Gençlik özerktir. Kendi özgürlüğünü topluma sormaz. İyi de yapar. Bu enerji sayesinde bugün bu hareket bu kadar kitlelere ulaştı. Biz devrimin öncüsü gençleri öncelikle devletin asimilasyon politikalarından uzak tutmak içn elimizden geleni yapacağız. Madde bağımlılığı, kötü alışkanlıklar bunların hiçbirine Silopi'de izin vermeyeceğiz. Silopi'de gençler çok şükür ekonomik olarak iyi durumdalar. Çalışıyorlar. Kocaman bir kentte yaşıyorlar. O kent daha sosyal ve özgür oldukça, gençlerimiz de geleceğe daha umutla bakan, daha eğitimli, daha sorun çözücü gençler olacaklar. Anadillerini konuşarak yaşamalarının tercih ediyoruz. Dillerini unutmamalılar. Kendi dillerinde üretim yapmalılar. Bunlara olanacak sağlayacağız. Gençlik meclislerinde kendi sorunlarını kendileri çözecekler.  

Seyfettin Aydemir: Gençlik yerel yönetimlerde gerek enerjisi ile, gerek açık fikirliliği ile müthiş önemli bir öğedir. Bu değeri bizim Silopi'de daha yükseğe taşımamız şart. Gençleri devletin kirli ellerinden çekip almamız lazım. Silopi gençleri ekonomik anlamda, eğitim anlamında Türkiye'nin her bölgesindeki genciyle boy ölçüşür ama işte değeri bilinmez. Bu devri kapatalım. Silopi genci kendini artık daha vizyonu geniş, daha bilimsel, daha görünür kılsın. Bunu başarabilmemiz içi çok projemiz var. Spor, eğitim, sanat ve kültür çalışmalarımız var. Gençler, özellikle de genç kadınlar için çok parlak bir gelecek var Silopi'de. Silopi'yi bir ülkenin sonu değil, başka bir ülkenin odak noktası yapacağız.

-Silopi'de tam 3 tane termik santral var. Üstelik biri, 90'larda failimeçhul cinayetlere kurban gidenlerin gömüldüğü bir toplu mezar alanı üzerine inşa edildi. Recep Tayyip Erdoğan, Silopi'ye termik santral açılışına geldiğinde, kendisine tepki gösteren halka "Nankörlük etmeyin, teşekkür edin!" diye çıkışmıştı. Ekolojik anlamda sizi bekleyen çok büyük sorunlar var. Ne düşünüyorsunuz?

Emine Esmer: Bir kere kentimizi mahvettiler. Cudi Dağı'nı çiçeksiz, ağaçsız bırakmak için ellerinden geleni yaptılar. Bizim hareket olarak termik santrallere geçit vermemiz mümkün değildir. Bu santraller ile hukuki mücadele devam ediyor. Buna katkı sağlayacağız. Silopi coğrafik bakımdan çok önemli bir lokasyonda. Zaho ile Cudi'nin arasında bir kent. Biz çok şanslıyız. Güzelliklerimizi çoğaltmak için, tarımımızı daha değerli kılmak için çalışmalarımızı arttırmamız gerekiyor.

Seyfettin Aydemir: İnsanları doğaya yabancılaştırmak istiyorlar. Ama bunun bizim bölgemizde geçerli olması mümkün değil. Kürtler dağlarına, tepelerine, yollarına, derelerine evlatları gibi sahip çıkar. Termik santrallerin verdiği zararı bilimsel boyutlarla ispat edip, hukuki mücadeleyi yürütmemiz gerekiyor. Mahalle meclislerimiz de bu mücadelede karar merci olacak elbette.

-30 Mart akşamı, Silopi'yi siz kazanırsanız, nasıl bir farkındalık bekliyor Silopi'yi? 

Emine Esmer: Silopi'yi kadınların elleri yönetecek. Özgün ve özgür bir bakış açısıyla halk belediyeciliği bizi bekliyor.

Seyfettin Aydemir: Son olarak Rojava Devrimi'ni selamlıyorum. Seçimler sonrası Rojava'ya daha büyük bir selam vereceğiz inşallah. Daha özgür ve özerk bir anlayışla, kendi kendimizi yöneteceğiz. 

JİNDA ZEKİOĞLU
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007-2015 Zap Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.